Azir CT » Azir Counter [S10]

Azir counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Azir counter konusunda yardımcı olacaktır.

Azir CT (Azir Counter)

Azir’in askerlerine çok yakın olmamaya çalışmalısın. Azir W yeteneğini kullanarak asker çıkardığında olabildiğince uzaktan sana otomatik saldırı yapabileceğini bilmelisin. Azir bir asker konuşlandırdığı zaman olabildiğince güvenli bir mesafeye geri çekilmeye çalışmalısın.

Azir’in askerleri olmadığı sürece hasar potansiyeli epey azalacaktır. Bunu avantajlı bir şekilde kullanmak için karşına doğru zamanlarda hasar takasına başlayabilirsin. Ancak askerler geri geldiği zaman geri çekilmeyi unutmamalısın.

6. seviye olduktan sonra haritaya ve Azir’in mana çubuğuna dikkat etmelisin. Bir şekilde karşı takımın ormancı şampiyonunu hareket halinde görürsen geri çıkmaya çalışmalısın. Çünkü bu Azir ile ortaklaşa hareket ederek sana baskın düzenleyecekleri anlamına gelir.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Bir takım savaşı başlamadan önce Azir mutlaka olabildiğince rahatsız hasar vermeye çalışacaktır. Bunu yaparken W yeteneğinden gelen askerleri kullanmaktan çekinmeyecektir. Onu görür görmez mücadeleye başlamalı veya beklemelisin.

Azir’in pasif yeteneğinin yakınlarında mücadele etmeye çalışmamalısın. Oluşturulan kule neredeyse normal kuleyle aynıdır. Kulenin altında savaşırsan çok fazla hasar alabilir ve aynı zamanda kazanacağın bir takım savaşını kaybetmek zorunda kalabilirsin.

Azir mekanik olarak kombinasyonlara bağlı bir şampiyondur. Herkes bu şampiyonları kolayca uygulayabilme şansına sahip değildir. Dolayısıyla dikkatli olmalı ve Azir oyuncusunun yapacağı hatayı kullanarak onu cezalandırmaya çalışmalısın.

Potansiyel

Azir, Nashor’un Dişi eşyasını tamamladıktan sonra minyon dalgalarını hızlı bir biçimde ittirme şansına sahip olacaktır. Yeteneklerini kullanarak minyon dalgalarını ittirmeye çalışmalısın. Aksi durumda koridordaki avantajını kaybedeceğini bilmelisin.

Azir 2. seviye olduktan sonra Q ve W yeteneğine erişmiş olur. W yeteneğini kullandığı zaman konumunu değiştirmen gerekir. Bunu yapmazsan sana özgürce saldıracaktır. Azir özellikle askerlerini savaş alanına çağırdığında çok daha güçlü olan bir şampiyondur.

Bu Azir counter rehberi sayesinde Azir karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Azir için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu