Katarina CT » Katarina Counter [S10]

Katarina counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Katarina counter konusunda yardımcı olacaktır.

Katarina CT (Katarina Counter)

Katarina karşısında oynarken dikkat etmen gereken ilk şey E yeteneğidir. E yeteneğini kullanmış olan bir Katarina tüm saldırılara açık hale gelir. Bu nedenle çok dikkatli olman ve onun hareketlerini takip etmen gerekir. E yeteneğinin 1. seviyedeki bekleme süresi oldukça yüksektir. Bu süreyi avantajlı şekilde kullanmaya çalışmalısın.

Katarina’nın hasar potansiyeli pasif yeteneğinden gelen bıçaklarda yer alır. Bu bıçaklara çok yakın durmamalısın. Aynı zamanda Katarina ile aranda birkaç minyon olmasını sağlamalısın. Böylece fırlattığı Q yeteneğinin sana denk gelmesine engel olmuş olursun.

Katarina haritada gezinmeye başladığı zaman hemen onun arkasından gitmemelisin. Nehir bölgesinde görüşün yoksa aşırı dikkatli olmalısın çünkü bu sana karşı kurulan bir tuzak olabilecektir. Katarina gezintiye çıktığı zaman koridoru ittirmeli ve kuleye olabildiğince hasar vermeye çalışmalısın.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Katarina’nın hasar potansiyeli oldukça yüksektir ama bunu gösterebilmek için hareketlilik kabiliyetinden ödün vermesi gerekir. E yeteneğinin bekleme süresini sıfırlamayı başaramadığı sürece çok büyük sıkıntı yaşar. Bunu avantajlı bir şekilde kullanmak için özel yeteneğindeki yoğunlaşmayı bekleyebilirsin.

Dar alanlarda savaşmama konusunda takım arkadaşlarını uyarmalısın. Katarina içeri girip tüm hasarını yansıtabildiği sürece etkilidir. Ona çok fazla dar alan bırakmazsan hasar uygulama şansı bırakmamış olursun. Katarina’nın çok kısa sürede çok yüksek derecede hasar verebileceğini unutmaman gerekir.

Katarina’yı durdurmak için tek çözüm kitle kontrol yetenekleri değildir. Aynı zamanda takımının dayanıklı olmasını sağlayarak onun karşısında durabilirsin. Skor elde etmeyi başaramadığı sürece yeteneklerini sıfırlama şansı elde edemeyeceği için etkinliği epey azalacaktır. Dayanıksız bir şampiyonla oynuyorsan mutlaka savunmana katkı sağlayacak eşyalar tercih etmelisin.

Potansiyel

Katarina ilk eşyasını bitirdikten sonra çok ciddi bir güç patlaması yaşar. Çünkü bununla sürdürülebilirlik elde etmiş olur ama aynı zamanda anlık hasar potansiyelini yükseltir. İlk eşyasını bitirdikten sonra sürekli olarak hasar takaslarına girmeye çalışacaktır. Can yenileme becerisini asla hafife almamalısın.

Takım savaşlarının yaşanmaya başladığı evrelerde taşıyıcı şampiyonuna dikkat etmelisin. Katarina bir şekilde ona ulaşıp onu ortadan kaldırmaya çalışacaktır. Etrafında doğru bir şekilde konumlanmayı başarırsanız takımın taşıyıcı şampiyonunu korumayı başarabilirsiniz. Bu Katarina’nın etkinliğini azaltacak bir hamledir.

Katarina, Zhonya’nın Kumsaati eşyasını bitirdikten sonra çok dikkatli olmalısın. Çünkü bu eşya kullanılabilir olduğunda takım savaşı başlatma konusunda istekli olacaktır. Kolayca takımın içerisine girip daha sonra oradan uzaklaşmaya çalışacaktır. Kitle kontrol yeteneklerini bu gibi durumlara saklamalı ve onun hamlelerini boşa çıkartmak için çaba göstermelisin.

Bu Katarina counter rehberi sayesinde Katarina karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Katarina için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu