Kayle CT » Kayle Counter [S10]

Kayle counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Kayle counter konusunda yardımcı olacaktır.

Kayle CT (Kayle Counter)

Kayle özel yeteneğini kullandığı zaman tüm hasarlara karşı dokunulmaz olur. Bu nedenle son öldürücü darbeyi yapmadan önce R yeteneğini kullanmasını veya kullandıysa etkisinin bitmesini beklemelisin. Ardından gönül rahatlığıyla öldürücü darbeyi vurabilirsin. Burada zamanlama çok önemlidir. En önemli yeteneğini boşa kullanmamaya çalışmalısın.

Kayle hareketsiz bir şampiyondur. Özellikle oyunun erken evresinde oldukça dayanıksızdır. Her ne kadar sürdürülebilirlik konusunda avantajı olan bir yetenek kitine sahip olsa bile mana yönetimi konusunda problem yaşar. Bu sebepten ötürü onunla sık sık hasar takasına girmeye çalışabilirsin. Farm yapmaya çalıştığı zaman kısa süreli hasar takaslarına girmeli ve ardından geri çıkmalısın.

Eğer mümkünse minyon dalgasını haritanın sana yakın olan kısmında dondurmaya çalışmalısın. Bunu yapmayı başarırsan onun farm yapmasını engellemiş olursun. Benzer şekilde sana doğru hamle yapmaya çalıştığı zaman hasar takasına girebilirsin. Onun etkinliğini kırmanın en kolay yollarından birisi budur. Ancak biraz pratik gerektirdiği unutulmamalıdır.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Karşında Kayle olan bir takım varsa oyunu olabildiğince kısa süre içerisinde bitirmeye çalışmalısın. Çünkü Kayle bir son evre şampiyonudur. Oyun ne kadar uzarsa gücüne güç katarak ilerler. Bu sayede oyunun son evresinde çok ciddi bir tehdide dönüşmüş olur. Bunun yaşanmasına izin vermemelisin.

Kayle’ın R yeteneği kullanılabilir olmadığı zaman oldukça güçsüz durumda olur. Bu süre içerisinde onunla savaşmaya çalışmalısın. Çünkü bu süre içerisinde herhangi bir şekilde kendini savunma şansı olmayacaktır. Bu taktik özellikle oyunun erken ve orta evresinde fazlasıyla işe yarar bir yöntemdir.

Kayle’ın özel yeteneği oldukça özel bir mekaniğe sahiptir. Onu ölmekten kurtardığı gibi ekstra hamle konusunda çeşitli imkanlar sağlar. Onu belirli bir yetenekle ve hatta özel yetenekle öldürmeye çalışırken ekstra dikkatli olmalısın. R yeteneğini kullandıysa etkisinin geçmesini beklemelisin.

Potansiyel

Kayle’ın ilk güç artışı 6. seviyede yaşar. Özel yeteneğine erişim sağladığı andan itibaren gücünü göstermeye başlar çünkü bu sayede ihtiyaç duyduğu korumayı elde eder. Kısa süreli hasar takaslarına girmeli ve mümkünse R yeteneğini kullanmasını sağlamalısın. Bunu başarırsan bir sonraki hamlede işini bitirmeye çalışmalısın.

16. seviye olduğunda Kayle tamamen farklı bir şampiyona dönüşür. Onun karşısında artık aşırı dikkatli oynaman gerekir. Çünkü maçın bu evresinde oyunun en güçlü şampiyonuna dönüşür. Tek başına onu durdurmakta zorluk çekeceğin için takımından destek almayı ihmal etmemelisin.

Kayle maç uzadıkça güçleneceği için oyunu gerçekten olabildiğince hızlı bir biçimde bitirmeye çalışmalısın. Maçı erkenden bitirme fırsatı elde edemezsen bu senin için son derece talihsiz bir durum olacaktır. Çünkü oyun uzadıkça onu durdurabilmek oldukça zordur. Kayle maksimum potansiyeline ulaştığında önüne çıkan hemen hemen her şeyi yok edebilecek güce ulaşır.

Bu Kayle counter rehberi sayesinde Kayle karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Kayle için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu