Lillia Rün » Lillia Build [S10]

lillia-classic

Lillia, Runeterra dünyasının 149. şampiyonu olarak vadiye ayak basmayı başardı. Bu şampiyonun “savaş büyücüsü” olarak konumlandırıldığını unutmamak gerekir. Bu yüzden doğru rün seçimleri yaparken aynı zamanda yetenek kitine uygun hareket etmen gerekir.

Lillia rün seçimleri konusunda kafan karışmış olabilir. Amacım en doğru seçimi yapmanı sağlayıp şampiyondan ekstra verim almandan yana. Bunun için aşağıdaki rün ve eşya önerilerimi gözden geçirmeni öneririm. Ayrıca sormak istediğin bir şey varsa bunları yorumla bana ulaştırabilirsin.

Lillia Rün

Lillia rün seçimi yaparken iki temel rüne bağlı kalır. Bunlardan biri Kara Hasat (Dark Harvest) ve bir diğeri Sürat Coşkusu (Phase Rush) şeklindedir. Her iki rünün de kullanım noktası ve yeri farklıdır. Dexerto’dan aldığım görselleri sizinle aşağıda paylaşıyorum.

lillia-dark-harvest-rune-page-guide-lol

Kara Hasat (Dark Harvest) seçildiğinde Lillia biraz daha hasar odaklı bir şampiyon olur. Oyun ilerledikçe daha güçlü hale gelirsin ve yetenek kitinden gelen alan hasarını daha etkin bir şekilde kullanmayı başarabilirsin. Diğer ufak rünlerle sürdürülebilirlik fırsatı elde edersin.

 • Hakimiyet (Domination)
  • Kara Hasat (Dark Harvest)
  • Kan Tadı (Taste of Blood)
  • Gözyuvarı Koleksiyonu (Eyeball Collection)
  • Açgözlü Avcı (Ravenous Hunter)
 • İsabet (Precision)
  • Pratik Zeka (Presence of Mind)
  • Efsane: Çeviklik (Legend: Tenacity)

lillia-phase-rush-runepage-guide-lol

Sürat Coşkusu (Phase Rush) ise sadece hareketliliğe katkı sağlar. Rakipleri yakalama konusunda etkisiz kalıyorsan veya ani kaçış hamlelerine ihtiyacın varsa bu rünü tercih edebilirsin. Bir ormancı olacağın için temel olarak seçeceğin küçük rünler sabit olacaktır.

 • Büyücülük (Sorcery)
  • Sürat Coşkusu (Phase Rush)
  • Bulut Pelerini (Nimbus Cloak)
  • Sürat (Celerity)
  • Suda Yürüyen (Waterwalking)
 • İsabet (Precision)
  • Pratik Zeka (Presence of Mind)
  • Efsane: Çeviklik (Legend: Tenacity)

Lillia Eşyalar

Lillia eşya dizilimi konusunda oynadığın rolün önemi büyük olacaktır. Genel olarak orman bölgesinde tercih edilen bir şampiyon olduğunu aklından çıkarmamalısın. Bu nedenle benim önereceğim söz konusu eşyalar bunun üzerine olacaktır.

 • Temel Eşyalar
  • Sinsi Kılıç: Rün Feryadı (Stalker’s Blade: Runic Echoes)
  • Sihirbaz Pabuçları (Sorcerer’s Shoes)
  • Rylai’nin Kristal Asası (Rylai’s Crystal Scepter)
 • Son Eşyalar
  • Liandry’nin Eziyeti (Liandry’s Torment)
  • Zhonya’nın Kumsaati (Zhonya’s Hourglass)
  • Rabadon’un Şapkası (Rabadon’s Deathcap)

Lillia Yetenekleri

Lillia’nın yetenek kiti onu kısa mesafeli menzile sahip sayılı şampiyonlardan biri haline getirmiştir. Hem anlık hasar hem de saniye içerisinde hasar konusunda iyi durumdadır. Gerek duyduğunda hareketliliğinden bile faydalanabilen bir şampiyondur.

Takım savaşları başlatma konusunda risk almayacak olsa bile takım savaşlarını bitirme konusunda risk alabilecek güce sahiptir. Pasif yeteneğini özel yeteneğiyle bir araya getirdiği zaman ölümcül hamleyi yapmış olur.

Pasif – Düş Dalı (Dream-Laden Bough)

lillia-dream-laden-boughLillia’nın yetenekleri rakibe düş tozu uygular. Bu düş tozu maksimum cana göre büyü hasarı verir ve bunu üç saniye içerisinde kademeli olarak gerçekleştirir. Bu hasarın orman canavarlarına karşı azaltılmış olduğunu unutmamalısın.

Bununla birlikte yeteneğin bekleme süresi yoktur. Rakiplere sürekli olarak hasar vermeye devam ettiğin sürece düş tozu uygulamaya devam edersin. Bu da pasif yeteneğinin daima aktif olması anlamına gelir. Özellikle özel yeteneğini aktif ettiğinde etkisi muazzam bir düzeye ulaşır.

Q – Çiçek Açtıran (Blooming Blows)

lillia-blooming-blowsLillia’nın bu yeteneği hem pasif hem aktif özelliklere sahiptir. Pasif özelliği Lillia herhangi bir şampiyona her hasar verdiğinde ona hareket hızı kazandırır. Üstelik bu hareket hızının dolum yapabilmesi mümkündür. Dolumlar birkaç saniyede ortadan kalkarlar.

Aktif özelliği ise daha önce Hecarim ve Darius gibi şampiyonlarda gördüğümüz biçimdedir. Lillia asasını sallar ve etrafındaki birliklere hasar verir. Yetenek büyü hasarı yerine gerçek hasar verdiği için isabet etmesi çok önemlidir.

W – Dikkat Et! İik! (Watch Out Eepl)

lillia-watch-out-eepLillia’nın bu yeteneği kısa mesafeli etkiye sahiptir. Daha doğru söylemek gerekirse kısa mesafeli bir ileri sıçrama yeteneğidir. Bununla birlikte anlık alan hasarı değerine sahiptir. İleriye doğru atıldığında belirli bir alana hasar vermiş olur.

Hasar verdiği sırada bir şampiyona isabet etmesi durumunda daha fazla hasar verir. Dolayısıyla yeteneği bir hedefi yakalamak için kullandığında akıllıca kullanmaya özen göstermen gerekir. Lillia’nın mücadele başlatma konusunda en önemli yeteneğinin bu olduğunu unutmamalısın.

E – Dönertohum (Swirlseed)

lillia-swirlseedLillia’ya ait olan global bir yetenektir ve normal bir bekleme süresine sahiptir. Belirli bir doğrultuda giden topunu ileriye doğru fırlatır. Bu top herhangi bir harita parçasına veya şampiyona isabet edene kadar aynı doğrultuda ilerlemeye devam eder.

Bununla birlikte bir yere veya şampiyona çarptığı zaman o alanı belirli süreliğine görünür hale getirir. Şampiyona çarptığı zaman onu yavaşlatır. Örneğin, orta koridordan alt koridora müdahale etmek istiyorsan bu yeteneği kullanıp kendine biraz şans dileyebilirsin.

R – Mışıl Mışıl (Lilting Lullaby)

lillia-lilting-lullabyLillia’nın özel yeteneği biraz tanıdıktır. Zoe’nun uyutan baloncuğu gibi düşünebilirsin. Pasif yeteneğinden gelen düş tozuna maruz kalan tüm şampiyonlar belirli bir süreliğine uyutulur. Hatta bu durum haritada nerede olursa olsun gerçekleşen bir durumdur.

Özel yeteneğin ile mücadelelerin ve takım savaşlarının gidişatını etkileyebilirsin. Koridordan diğer koridora dahi müdahale edebilecek duruma gelebilirsin. Doğru kombinasyonlarla hemen hemen her şeyi yapabileceğini aklından çıkarmamalısın.

Lillia nasıl oynanır?

Lillia hem ormanda hem de tekli koridorda oynanabilecek bir şampiyondur. Bu iki farklı oyun stiline ayak uydurabilmesi anlamına gelir. Orman bölgesinde oynandığında hemen hemen her şey güç için farm yapmakla ilgilidir. 6. seviye olduktan sonra harekete geçme zamanıdır.

6. seviye olduktan sonra teme orman eşyanı bitirmiş olman gerekir. Bu eşyayı aldıktan sonra baskınlara başlayabilirsin. Buna rağmen dikkat etmen gereken önemli bir durum vardır. Lillia maalesef diğer ormancı şampiyonlar gibi görev peşinde koşamaz.

Bu harita görevlerinin tehlikede olması anlamına gelir. Aynı zamanda harita görevlerini yerine getirirken baskınlara karşı dikkatli olmanı gerektirir. Maçın başlangıcında dayanıksız olacağın için çok ama çok dikkatli olmalısın.

Koridorda ise tek yapman gereken minyon dalgalarına doğru hamle yapıp geri çıkmaktır. Pasif yeteneğini aktif tutmayı ihmal etmemen gerekir. Bunu biraz Darius oynamaya benzetebilirim. Pasif yeteneğini ne kadar işlevsel kullanırsan senin için o kadar iyi olacaktır.

Takım arkadaşın baskına geldiği zaman E yeteneğini kullanarak rakibi yavaşlatmaya çalışmalısın. 6. seviye öncesinde tek kitle kontrolünün bu olduğunu unutmamalısın. 6. seviyeden sonra özel yeteneğin ile fark yaratmaya başlayabilirsin.

Özellikle oyunun orta evresinde doğru takım savaşlarını başlatma konusunda takımını teşvik etmelisin. Bu teşvikte en güvenilir yeteneğin pasif ve özel yeteneğin olacaktır. Karşı takımın uyumasını sağladığın zaman takım savaşından galip çıkan taraf olabilirsiniz.

Yayım tarihi
Rün olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap