Lux CT » Lux Counter [S10]

Lux counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Lux counter konusunda yardımcı olacaktır.

Lux CT (Lux Counter)

Lux CT destek:

Lux CT orta koridor:

Lux koridor aşamasında yeteneklerini tutturmayı başarırsa çok büyük bir tehdit haline gelir. Onun otomatik saldırı mesafesinden uzakta durmaya çalışmalısın. Çünkü oyunun erken evresinde onun en büyük hasar kaynağı pasif yeteneğidir. Pasif yeteneğini harekete geçirebildiği sürece oldukça tehlikeli olacaktır.

Lux, W yeteneğini kullandığı zaman kalkan kazanır ama yeteneğin geri dönüşünde kazandığı kalkan çok daha güçlüdür. Hasar takasında bulunurken mutlaka bu durumu göz önünde bulundurman gerekir. Yeteri kadar hasar vermeyi başaramayacak durumdaysan onunla hasar takasına girmeye çalışmamalısın. Çoğu zaman kalkanı sayesinde ayakta kalacak taraf o olacaktır.

Lux’ın E yeteneğinin etkisini azaltmak için minyon birliklerinden uzak durmalısın. Bu yetenek onun en önemli yeteneklerinden biridir. Özellikle koridor aşamasında rahatsız edici hasar verme kaynağı burasıdır. Ancak takım arkadaşına alan açmak ve aynı zamanda farm yapabilmek için yine aynı yeteneğe ihtiyaç duyacaktır. Onu ikilemde bırakabilirsen iyi iş çıkartmış olursun.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Lux özellikle takımından ayrı düşen hedefleri yakalamak için fırsat kollayan bir şampiyondur. Takımı için hedef belirlemek onun işidir. Görüş fırsatın olmadığı zamanlarda haritanın karanlık bölgelerinde çok fazla vakit geçirmeye çalışmamalısın. Çünkü Q yeteneğine yakalanman durumunda tek hamleyle ortadan kaldırılma ihtimalin vardır.

Karşıda Lux varsa büyü direncine yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir. Bu sayede onun güçlü olan yetenek kombinasyonuna karşı koymayı başarabilirsin. Bunun dışında farklı alternatif eşyalara yönelebilirsin ama temel hedefin mutlaka yetenek kombinasyonuna karşı koyabilmek olmalıdır. Bu açıdan Zhonya’nın Kumsaati ideal bir eşyadır.

Lux, R yeteneğini kullanmaya çalıştığı zaman tüm hedeflemelere karşı açık hedef haline dönüşür. Bunu bir fırsat olarak değerlendirmeyi düşünebilirsin. Özel yeteneğini kullanmaya çalıştığı zaman ona kitle kontrol etkisiyle cevap vermek iyi bir fikir olabilir. Yeteneğini kullanmasına engel olabilirsen bu her açıdan senin avantajına olacaktır.

Potansiyel

Lux özellikle Luden’in Feryadı eşyasını bitirdiği zaman çok güçlü bir tehdide dönüşür. Çünkü bu eşya sonrasında yakalamış olduğu dayanıksız şampiyonları ortadan kaldırmayı başarabilir. Onun Q yeteneğinden olabildiğince iyi şekilde kaçınmak için çaba göstermelisin. Aksi taktirde tüm hasara maruz kalacağın için etkisiz duruma gelebilirsin.

Lux genel olarak 9. seviyede E yeteneğini maksimum seviyeye çıkartmış olur. Aynı zamanda R yeteneği için maksimum bekleme süresine ulaşmış olur. Bekleme süresi üzerinden ona karşı çeşitli oyunlar yapmak pek mümkün değildir. Ancak yetenekleri bekleme süresinde olduğu zaman düşük hareketliliği sebebiyle tüm tehditlere açık hale gelecektir.

Lux 11. seviye olduğunda R yeteneğini kullanarak elde ettiği skor katkısından ekstra bekleme süresi azaltma kazanır. Bu nedenle canın düşük olduğunda etrafta fazla dolaşmamaya özen göstermelisin. Ona vereceğin bir skor aynı zamanda takım arkadaşlarını tehlikeye atman anlamına geleceği için her açıdan avantajlı çıkacak taraf o olacaktır.

Bu Lux counter rehberi sayesinde Lux karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Lux için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu