Malphite CT » Malphite Counter [S10]

Malphite counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Malphite counter konusunda yardımcı olacaktır.

Malphite CT (Malphite Counter)

Malphite CT destek:

Malphite CT orta koridor:

Malphite CT üst koridor:

Malphite oyunun erken evresinde güçsüz durumdadır. Bu nedenle oyunun erken evresinde güvenli oynamaya özen gösterir ve bunu gücünü bulana kadar devam ettirir. Oyunun erken evresinde onunla hasar takasına girmeli ve gerektiği zaman agresif oynayarak farm yapmasına engel olmalısın. Koridor aşamasında bu şekilde ona üstünlük kurabilirsin.

Malphite özellikle pasif yeteneğinden gelen kalkana sahip olduğu zaman çok daha güçlü olur. Hasarın ile önce kalkanı eritmeye çalışırsın. Bu nedenle agresif oynaman ve tekrardan kalkan almasına engel olman gerekir. Malphite kalkanı kazandığı zaman onu rahatsız etmeye çalışmalı ve herhangi bir hamle yapmadan önce kalkanı ortadan kaldırmayı denemelisin.

6. seviye olana kadar Malphite’ın haritada dolanma ve hasar takasında bulunma potansiyeli oldukça düşüktür. Minyon dalgasını ileride tutmayı başarırsan koridoru ittirmesine neden olabilirsin. Bu sayede onun haritada gezmesini engellersin. Ancak koridoru çok fazla ittirmemek için çaba göstermelisin. Çünkü bunu yaparsan ona eşleşmeyi kazanma fırsatı tanımış olursun.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Malphite özel yeteneğini kullanabilir olduğu zaman hiçbir şekilde görevlerin peşinden gitmemelisin. Baron veya ejder almaya çalışırken kolayca bir tehdit olabilecektir. Takım arkadaşlarınla ne kadar yakın oynarsan ona potansiyel hamleleri yapma konusunda bir o kadar fazla fırsat tanımış olursun.

Malphite genel olarak rakip takımın bir arada olmasını bekler. Bu fırsatı elde ettiği zaman mücadele başlatmaya çalışır. Gereksiz yerine üzerine gelmeyeceğinden emin olabilirsin. Çünkü bu tür hamleleri genelde yan taraflardan gerçekleştirmeye çalışır. Çalılıkları iyi bir biçimde kontrol etmeli ve buralara gerekli olan totemleri yerleştirmeyi denemelisin.

Malphite özellikle R yeteneği kullanılabilir olmadığı zaman etkisini yitiren bir şampiyondur. Her ne kadar çok dayanıklı olsa bile kitle kontrol etkilerine karşı savunmasız durumdadır. Özel yeteneğini kullanmasına engel olabilirsen onunla savaşmayı düşünmelisin. Aksi durumda birçok hasar takasından onun avantajlı bir şekilde çıkacağından emin olabilirsin.

Potansiyel

Malphite özellikle pasif yeteneği etkinleştiği zaman koridor aşamasında çok güçlü olur. Çünkü bu yetenek onu gelen hasardan korur. Bir şekilde onun bu kalkanı elde etmesine engel olmalısın. Onu rahatsız etmeli ve onunla hasar takasına girişmeyi denemelisin. Diğer pek çok koşulda ve senaryoda Malphite’ın avantajlı olacağını bilmelisin.

Malphite geri gidip ilk eşyasını tamamladıktan sonra hasar takası potansiyeli epey yükselecektir. Bu sayede çok fazla hasar vermeye başlayacaktır. Hasar takasında bulunurken bunu aklında tutmayı denemelisin. Çünkü hasar takasında süre ne kadar uzarsa bu durum Malphite’ın bir o kadar işine gelecektir. Karşında yıkılması zor bir kayanın olduğunu unutmamalısın.

6. seviye olduktan sonra Malphite önemli bir güç patlaması yaşar. Hasar takası potansiyeli yükselir ve takımı için skor oyunları gerçekleştirmeye başlayabilir. Malphite’ın özel yeteneği kullanılabilir oldukça dikkatli olmalısın. Hasar takaslarını gereksiz yere uzatmamalı ve aynı zamanda görüşünün olmadığı bölgelerde çok fazla vakit harcamamalısın.

Bu Malphite counter rehberi sayesinde Malphite karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Malphite için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu