Olaf CT » Olaf Counter [S10]

Olaf karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, hayatta kalma becerisine ve hasar potansiyeline karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Olaf CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Olaf CT seçimleri neler?

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Olaf CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Olaf hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Olaf counter taktikleri

Olaf’ın oyunun erken evresinde kamp temizleme becerisi çok iyi değildir. Elinde düello potansiyeli yüksek bir şampiyon varsa karşı ormana baskın düzenlemeyi düşünebilirsin. Ancak elindeki şampiyonun düello potansiyeli çok yüksek değilse bundan olabildiğince uzak durman gerekir.

Olaf genel olarak Q yeteneğini kullanarak baltasını ileri doğru fırlatacak ve sonra onu geri almak için harekete geçecektir. Baltasını geri aldığı zaman yeteneğin bekleme süresini sıfırlamış olur. Bu durumda Q yeteneğini kullandığı zaman ona alan bırakmamaya çalışmalısın. Bunu yaparsan hasar potansiyelini azaltmış olursun.

Olaf’ın pasif yeteneği canı azaldığı zaman ona daha fazla saldırı hızı verir. Bu sebepten ötürü canı az durumdayken ona doğru hamle yapmak için iki kez düşünmelisin. Çünkü onu öldürmeye giderken ölen taraf sen olabilirsin. Anlık hasarı ve çılgınca artış gösteren saldırı hızı ile seni etkisiz bırakabilecektir.

Olaf karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Olaf ilk iki eşyasını tamamladığı zaman her türlü takım savaşına girip çıkmayı başarabilecek potansiyele kavuşur. Olabildiğince hasar vermeye çalışacağı bu evrede hayatta kalmayı başarabilecektir. Bunun en büyük sebebi ise hiç kuşkusuz dayanıklılık becerisidir.

Takım savaşlarında Olaf genel olarak en değerli hedefe doğru ilerleyecektir. R yeteneğini kullanarak onu öldürmeye çalışacaktır. Bu nedenle takımının en güçlü ve en dayanıklı şampiyonunun ona engel olmak için çaba göstermesi gerekir. Takım savaşlarında Olaf karşısında pozisyon alabilmek çok önemlidir. Bunu başarabilirsen onun etkisini azaltabilirsin.

Olaf, R yeteneğini aktif ettiği zaman zırh ve büyü direnci değerlerini kaybeder. Eğer mümkünse ona odaklanmalı ve onu ortadan kaldırmaya çalışmalısın. Tabi bunu hasar vermeye başlamadan önce gerçekleştirmen gerekir. Zamanlama çok önemli olduğundan bu tür bir hamle yapmadan önce kendi pozisyonunun doğru noktada olduğundan emin olmalısın.

Olaf’in potansiyeli

Olaf ilk önemli temel eşyasını (orman eşyası dışında) tamamladığı zaman onun mücadele başlatma gücüne saygı göstermek zorundasın. Çünkü bu eşyayı aldıktan sonra hedefini kovalama konusunda çok önemli bir avantaj elde edecektir. Koridorda ve takım savaşlarında çok fazla ileri çıkmamaya çalışmalısın. Özellikle takım savaşlarında takımından ayrı düşmemek için çaba göstermelisin.

Olaf’ın R yeteneği bekleme süresinde olduğu zaman takım savaşlarında etkisini yitirir. Bu süreyi onu rahatsız edebilmek için kullanabilirsin. Aynı zamanda kitle kontrol yeteneklerini kullanarak onu durdurmayı başarabilirsin. Kitle kontrol yeteneklerin tuttuğu zaman ona odaklanmalı ve onu ortadan kaldırmalısın.

Olaf’ın en önemli güç patlaması yaşadığı seviye 6. seviyedir. Bu seviyeye ulaştığı zaman hemen hemen tüm koşullarda bire bir mücadele kazanabilme becerisine sahip olur. Onun hasar potansiyeline ve güçlü dalış potansiyeline saygı göstermelisin. Pozisyon hatası yaparsan ve Q yeteneğiyle seni yakalamayı başarırsa işini bitirmek için çok fazla zorluk çekmeyecektir.

Bu Olaf counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Olaf’ın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu