Orianna CT » Orianna Counter [S10]

Orianna counter konusunda tercih yaparken koridor aşamasındaki ağırlığı düşünmelisin. Bir şampiyon onun karşısında daha fazla maç kazandıysa bu counter seçim anlamına gelmez. Karşı takımın daha iyi oynadığı anlamına gelir. Aşağıda yer alan şampiyonlar ve beraberinde çeşitli ipuçları sana Orianna counter konusunda yardımcı olacaktır.

Orianna CT (Orianna Counter)

Orianna’ın pasif yeteneği hemen hemen tüm otomatik saldırı girişimlerinde avantajlı taraf olmasını sağlar. Özellikle 1. ve 3. seviye aralığında gerçekleştirilecek takaslar sırasında Orianna her zaman avantajlı çıkacaktır. Orianna ilk olarak E yeteneğini açarsa bu yetenek kullanılabilir olduğu sürece onunla hasar takasına girmeme konusunda dikkatli olmalısın.

Seçmiş olduğun şampiyonun yetenek kiti Orianna’nın yetenek kitine göre minyon temizleme konusunda çok daha iyiyse koridoru ittirip onu kule altına hapsetmeyi düşünebilirsin. Bu sayede haritada gezinme konusunda çeşitli avantajlar elde etmiş olursun. Aynı zamanda ona karşı koridorda kurduğun üstünlüğü skora dönüştürebilirsin.

Orianna hareketlilik konusunda sıkıntı yaşayan bir şampiyondur. Buna ek olarak minyon dalgalarını ittirme konusunda bir takım problemlere sahiptir. Bu açıdan onun baskınlara karşı hassas durumunda olduğunu söylemek mümkündür. Ormancı takım arkadaşından destek alarak skor avantajı elde etmeye ve bunu oyunun geneline yaymayı düşünebilirsin.

Strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Orianna karşısında oynarken topunun pozisyonuna dikkat etmen gerekir. Orianna’nın topu onun için temel hasar kaynağıdır. Takım savaşlarında topu takımına doğru getirme şansı elde ettiği zaman işini en iyi şekilde yapacaktır. Buna rağmen oynaması oldukça zorlayıcı bir şampiyon olduğundan söz konusu hamleyi gerçekleştirebilecek çok fazla oyuncu ile karşılaşmazsın.

Orianna’nın özel yeteneği alan hasarı verme konusunda son derece güçlüdür. Takım savaşlarına hazırlanırken takım arkadaşların ile arana mutlaka belirli bir mesafe koymaya çalışmalısın. R yeteneği kullanılabilir olduğu zaman bastığın her yere dikkat etmen gerekir. R yeteneği kullanılabilir olmadığı zaman onun üzerine giderek avantaj elde etmeye çalışabilirsin.

Yüksek hareketlilik değerine sahip olan şampiyonların hemen hemen birçoğu Orianna karşısında etkilidir. Bunun sebebi ise Orianna’nın aşırı hareketsiz bir şampiyon olmasından kaynaklanır. Gücü topu kullanma becerisiyle eşdeğer olduğu için zaman zaman zorluk yaşaması olasıdır. Saldırılarını isabetli bir şekilde gerçekleştirme fırsatı elde edemezse oyundan düşme riskiyle karşı karşıya kalır.

Potansiyel

Orianna en önemli güç artışı özel yeteneğine kavuştuğu zaman gerçekleşir. R yeteneği sayesinde takım savaşlarının seyrini değiştirebilme becerisine sahip olur. Ancak R yeteneği aktif değilken cezalandırılabilir bir şampiyon halini alır. Yeteneği kullandığı zamana dikkat etmeli ve onun üzerine giderken bu yeteneğin kullanılabilir olmamasına özen göstermelisin.

Orianna sahip olduğu temel dezavantajları satın aldığı eşyalarla kapatmaya çalışan bir şampiyondur. Temel eşyalarını satın aldığı zaman mana, sürdürülebilirlik ve hasar eksikliklerinin tamamını kapatmayı başarır. Temel eşyalarını satın almış bir Orianna karşısında eskisinden çok daha dikkatli olman bu nedenle oldukça önemlidir.

Orianna 9. seviye olduğu zaman Q yeteneği maksimum bekleme süresine ulaşacaktır. Bununla birlikte koridor aşamasındaki hasar potansiyeli oldukça artış gösterecektir. Top kontrolünü çok iyi gerçekleştirebileceği sürece çok can sıkıcı bir hal alacaktır. 9. seviye olduktan sonra oyun stilini değiştirmeyi düşünerek çok daha dikkatli hareket etmelisin.

Bu Orianna counter rehberi sayesinde Orianna karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Orianna için counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları benimle ve diğer oyuncularla paylaşabilirsin.

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu