Pyke CT » Pyke Counter [S10]

Pyke karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Pyke hayatta kalma becerisiyle ön plana çıkan şampiyonlardan biridir. Dolayısıyla onu durdurabilmek için onun bu özelliğini etkisiz kılabilecek bir şampiyon seçmeye çalışmalısın. Bu sayede doğru bir biçimde Pyke CT seçimi yapmış olursun.

Pyke CT seçimleri neler?

Pyke CT destek:

Pyke CT orta koridor:

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Pyke CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Pyke hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Pyke counter taktikleri

Pyke ne yapıp edip oyunun erken evresinde mücadeleye girişme konusunda istekli davranacaktır. Oyunun erken evresinde ona bu imkanı tanımayacak çeşitli şampiyonlarla ona karşı etkili oynayabilirsin. Özellikle Q yeteneğini kullandığı zaman seni yavaşlatabilecek ve kendine doğru çekebilecektir. Minyon birliklerinin arkasında kalmak bu nedenle çok değerlidir.

Genel olarak koridor aşamasında karşıdaki destek şampiyonunu dürtmek ve onu hasarla rahatsız etmek iyi bir fikir olabilir. Fakat bu taktik Pyke karşısında pek işe yaramaz. Çünkü pasif yeteneğiyle aldığı hasarın bir kısmını geri can olarak kazanabilecektir. Sadece koridor aşamasında tam hakimiyet kurabileceğini düşündüğün zaman ona sürekli hasar vermeyi denemelisin.

Pyke’a çok dikkat etmelisin çünkü W yeteneğini kullanarak koridorda baskı kurabilecek veya diğer koridorlara giderek skor peşinde koşarak takımına avantaj kazandırmaya çalışacaktır. Bunu fark edebilmek için şampiyonların ayaklarını kontrol edebilirsin. Bu sayede Pyke’ın yakınlarda olup olmadığını anlayabilirsin. Görsel ipucu ortadan kaybolduysa yakınlarda değil demektir.

Pyke karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Pyke’ın yemi olmak istemiyorsan sürekli minyon birliklerinin arkasında durman gerekir. Pyke’ın Q yeteneği minyon birliklerine isabet edebilme şansına sahiptir. Güvende kalabilmek için koridorda yapabileceğin en iyi şey budur. Ayrıca zaman zaman yanındaki taşıyıcı şampiyonu korumak için onun önünde durman gerektiğini unutmamalısın.

Koridorda yan tarafta yer alan çalılıklara totem bırakmayı düşünebilirsin. Bu sayede Pyke’ın pasif yeteneğiyle can yenilemesine engel olabilirsin. Pyke ne zaman ortadan kaybolursa karşıdaki taşıyıcı şampiyonu cezalandırma yoluna gitmelisin. Bunun için Pyke’ın olmadığı zamanları kolaçan etmek çok daha doğru bir tercih olacaktır.

Pyke’ın R yeteneği çok güçlüdür. Takım savaşlarında bu yeteneğin etkisinde kalmak istemiyorsan kaçış yeteneklerini ve büyülerini uygun zamanlarda kullanmaya özen göstermelisin. Özellikle bu yetenekten çok çekiniyorsan Sıçra (Flash) büyünü onun için bekletmeyi deneyebilirsin. Bu yetenek gerçekten güçlüdür ve bir anda kendini başlangıç platformunda bulabilirsin.

Pyke’ın potansiyeli

Pyke mücadele başlatabilen destek şampiyonlarından biridir. Bu nedenle 2. seviye olduğunda ilk güç artışını yaşar. Q -> E kombinasyonu sayesinde çok güçlü kitle kontrol etkisi uygulayabilir ve skoru takımına kazandırabilir. Onunla aynı zamanda seviye almaya özen göstermelisin. Ondan önce seviye alamazsan mutlaka güvenli oyunu tercih etmelisin.

6. seviye olduğunda Pyke ikinci güç artışını yaşar. Bu seviyede R yeteneğine ulaşır. Bu yeteneği açtığı zaman öldürerek skor elde etme potansiyelini katlamış olur. Çünkü bu yetenek canı belirli bir düzeyin altında olan tüm hedefleri ortadan kaldırmaktadır. Yeteneğin bekleme süresi çok yüksek değildir. Dolayısıyla Pyke hasar takasında bunu kullanmaktan çekinmeyecektir.

Pyke, Gezgin Çizmesi (Boots of Mobility) veya Youmu’nun Hayaletkılıcı (Youmuu’s Ghostblade) eşyasını aldığı zaman haritada hızlı bir şekilde gezinme fırsatı elde eder. Onun bu eşyaları aldığını fark edersen mutlaka tüm koridorlardaki takım arkadaşlarını uyarmalısın. Pyke koridoru terk ettiğinde skor almaya veya skor kazandırmaya gidecektir. Bu aralığı kullanarak karşıdaki taşıyıcı şampiyonu rahatsız etmeye çalışmalısın.

Bu Pyke counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Pyke’ın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu