Ryze CT » Ryze Counter [S10]

Ryze karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, mana değerinden güç alma ve hasar potansiyeline karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Ryze CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Ryze CT seçimleri neler?

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Ryze CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Ryze hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Ryze counter taktikleri

Ryze karşısında oynarken işaretli minyon birliklerine veya ölmek üzere olan minyon birliklerine çok yakın durmamalısın. Çünkü Ryze, E yeteneğini kullanarak seni de etki altında bırakabilecek ve ardından Q yeteneğini kullanarak güçlendirilmiş saldırılar düzenleyebilecektir. Koridor aşamasında pozisyon almak çok ama çok önemlidir.

Oyunun erken evresinde Ryze’ı bekleyen en büyük tehlike mana problemidir. Özellikle hızlı itilen bir koridorda oynamak zorunda kalırsa hızlı bir biçimde manası tükenecektir. Bu durumda ana bölgeye geri dönmek veya koridorda daha pasif oynamak zorunda kalacaktır. Aynı zamanda hasar takası konusunda seninle boy ölçüşmekte epey bir zorlanacak ve farm yapamayacaktır.

Ryze’ın yeteneklerini tüketme durumuna çok dikkat etmelisin. Çünkü Ryze yeteneklerini kullanarak kendine kalkan kazandırma şansına sahiptir. Bu kalkan aynı zamanda ona ekstra hareket hızı kazandıracaktır. Bu etkiye sahip olabilmesi için minyon dalgalarını hızlı bir biçimde temizlemesi yeterlidir. Koridor aşamasında buna dikkat etmelisin.

Ryze karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Ryze oyunun son evresinde etkili olan bir şampiyondur. Onu etkisiz bırakmak istiyorsan oyunun erken ve orta evresinde bir şeyler yapmaya çalışmalısın. Bu sayede oyun genelindeki etkinliğini kırmayı başarabilirsin. Özellikle onu farm anlamında geride bırakabilirsen çok büyük bir avantaj elde etmiş olursun.

Takım savaşlarında bir taşıyıcı olarak görev alır ama eşyaları bir taşıyıcıya göre çok daha dayanıklılık yönlüdür. Takım savaşlarında onu etkisiz bırakmaya çalışabilirsin. Böylece bir hedefe anlık hasar vermeden onu ortadan kaldırmayı başarabilirsin. Bunu yapmazsan Ryze takım savaşına ağırlığını koyar ve etkisini hisRyzeirir.

Takım savaşlarında tank olan takım arkadaşını önde durmaya ikna etmen gerekir. Özellikle Ryze’ın karşısında durmasını sağlamalısın. Bu sayede Ryze’ı E > Q kombinasyonunu uygulayarak taşıyıcı şampiyonları ortadan kaldırma konusunda engellemiş olursun. Takımındaki taşıyıcı şampiyonların ise mutlaka ama mutlaka tank şampiyonların arkasında durması gerekir.

Ryze’ın potansiyeli

Ryze 3. seviye olduğu zaman güç artışı yaşar çünkü bu seviyede üç temel yeteneğine erişmiş olur. Bu yetenekler ile yoğun miktarda hasar verebilir. Ancak bu kombinasyonu yapabilmek için çok miktarda manaya ihtiyaç duyacaktır. Dolayısıyla doğru zaman söz konusu olmadığı sürece bunu yapmaya çalışmayacaktır. Onu yeteneklerinle rahatsız etmeli ve işaretlenmiş minyon birliklerinden uzak durmalısın.

14. seviye olduğu zaman hasar veren yeteneklerini güçlendirmiş olacaktır. Ryze’ın karşısında durabilmek istiyorsan mutlaka büyü direncine yatırım yapman gerekir. Özellikle Ryze bir şekilde öne geçmeyi başarmışsa büyü direnci ilk alman gereken eşyalardan biridir. Bunu yapmazsan onun karşısında durma sıkıntısı yaşarsın.

Ryze yetenek gücünden ve manadan güç alır. Bu nedenle her seviye artışında ve her eşya alışında Ryze’ın gücü artış gösterir. Ryze’ın güçlü ve dinamik bir güç artışı potansiyeli yoktur. Çünkü hasarı doğal olarak artış gösterir. Oyunun erken evresinde onu cezalandırmayı başaramazsan bir şekilde güçlenecek ve takımın için bir probleme dönüşecektir.

Bu Ryze counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Ryze’ın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu