Samira Rün » Samira Build [S10]

samira-classic

Samira, Runeterra dünyasının 151. şampiyonu olarak vadiye ayak basmayı başardı. Bir nişancı olmasına rağmen uzun menzilli olduğunu söylemek pek doğru değildir. Kılıcıyla makineli tüfek arasında çılgınca değişim yapan Samira, rakiplerini bıçak ve mermi yağmuruna tutma konusunda iddialı.

Samira rün seçimleri konusunda kafan karışmış olabilir. Amacım en doğru seçimi yapmanı sağlayıp şampiyondan ekstra verim almandan yana. Bunun için aşağıdaki rün ve eşya önerilerimi gözden geçirmeni öneririm. Ayrıca sormak istediğin bir şey varsa bunları yorumla bana ulaştırabilirsin.

Samira Rün

Samira rün seçimi yaparken iki temel rüne bağlı kalır. Bunlardan biri Yenilmez (Conqueror) ve bir diğeri Keskin Sağanak (Hail of Blades) şeklindedir. Her iki rünün de kullanım noktası ve yeri farklıdır. Dexerto’dan aldığım görselleri sizinle aşağıda paylaşıyorum.

samira-conqueror-runes-lol

Samira rün için Yenilmez (Conqueror) seçebilir. Çünkü bu rünün dolumlarını hızlı bir biçimde biriktirme şansına sahiptir. Bu seçimi yaptığında hasarı konusunda süreklilik kazanır. Alternatifi ise Saldırıya Devam (Press the Attack) seçimidir.

 • İsabet (Precision)
  • Yenilmez (Conqueror)
  • Pratik Zeka (Presence of Mind)
  • Efsane: Kan (Legend: Bloodline)
  • Son Direniş (Last Stand)
 • İlham (Inspiration)
  • Peksimet Teslimatı (Biscuit Delivery)
  • Zaman Büken Karışım (Time Warp Tonic)

samira-hail-of-blades-runes-lol

Samira rün için Keskin Sağanak (Hail of Blades) seçimini yaptığı zaman ham hasar odaklı bir şampiyon olur. Hasar sürekliliği kazanır ancak katkısız hasar vermeye başlar. Bu biraz daha rakibe yapışık oynamayı seven oyuncular için iyi bir seçim olabilir.

 • Hakimiyet (Domination)
  • Keskin Sağanak (Hail of Blades)
  • Ani Darbe (Sudden Impact)
  • Zombi Totemi (Zombie Ward)
  • Açgözlü Avcı (Ravenous Hunter)
 • İsabet (Precision)
  • Efsane: Kan (Legend: Bloodline)
  • Son Direniş (Last Stand)

Samira Eşyalar

Samira eşya dizilimi konusunda oynadığın rolün önemi büyük olacaktır. Genel olarak orta koridorda tercih edilecek bir şampiyon olduğunu aklından çıkarmamalısın. Bu nedenle benim önereceğim söz konusu eşyalar bunun üzerine olacaktır.

 • Temel Eşyalar
  • Canbiçen (Essence Reaver)
  • Savaşçı Çizmeleri (Berserker’s Greaves)
  • Ebedi Kılıç (Infinity Edge)
 • Son Eşyalar
  • Bombardıman Topu (Rapidfire Cannon)
  • Hayalet Dansçı (Phantom Dancer)
  • Dominik Efendi’nin Hürmetleri (Lord Dominik’s Regards)

Samira Yetenekleri

Samira’nın genel yetenek yolu diğer şerit nişancıları ile aynıdır. Onun iki nitelikten büyük ölçüde yararlandığını unutmamak gerekir. Bunlar bekleme süresinde azalma ve kritik şansıdır. Yukarıda görebileceğin gibi tercih ettiğimiz eşyalar da buna yöneliktir.

Güç artışı sağlamak istediğin zaman doğru eşyaları seçmen gerekir. Bununla birlikte onun yeteneklerini kullanma konusunda iyi işler çıkarmalısın. Aşağıdan yetenekleriyle ilgili bilgilere ulaşabilirsin. Bu ipuçları başlangıç için sana yardımcı olacaklardır.

Pasif – Deliduman (Daredevil Impulse)

samira-daredevil-impulseSamira’nın pasifi oyuna yeni bir şeyler kattı diyebiliriz. Önceki vuruştan benzersiz saldırılara başvurarak combo oluşturabilir. Bu, farklı hedeflere saldırmak ve yetenekler ile temel saldırılar arasında geçiş yapmak anlamına gelir.

Her benzersiz saldırı, stilini artırarak ekstra hareket hızı sağlar. S rütbesine ulaştığı zaman özel yeteneğini kullanabilir. Bu durumda Samira rakipler arasında geçiş yapacak şekilde kendini şarj etmeyi başarır. Bu açıdan Samira’nın bir savaşta birden fazla özel yetenek kullanma şansı vardır.

Q – Gösteriş (Flair)

samira-flairSamira’nın Q yeteneği son derece kolay anlaşılır bir yetenektir. Bu yetenek onun rakipleri dürtme ve aynı zamanda minyon dalgası temizleme aracıdır. Fakat onun hedefinin yakın dövüş menzilinde olup olmadığına bağlı olarak değişen bir yapısı vardır.

Menzil içinde olması durumunda silahını ateşleyerek isabet ettiği ilk düşmana hasar verir. Yakın dövüş menzilinde olması durumunda kılıcıyla koni biçimdeki alana hasar verir. Ayrıca yeteneğin kritik vuruş gelme ihtimali vardır. Bu durumda ekstra hasar söz konusu olacaktır.

W – Kılıç Girdabı (Blade Whirl)

samira-blade-whirlSamira’nın W yeteneği biraz tanıdık gelecektir. Bu 360 derecelik oluşturulmuş bir rüzgar duvarıdır. Etrafındaki düşmanlara iki kez hasar verir ve alanın içine giren rakip mermilerini imha eder. Bu bir mücadeleye atılırken veya kaçarken ilk patlamalardan kurtulmanın anahtarı olabilir.

Uzun bir bekleme süresine sahip olduğu için doğru zamanda kullanılması önemlidir. Yeteneği saklamalı ve doğru zamanda kullanmalısın. Bu yeteneği boşa kullandığında rakibe ekstra hamle fırsatı tanımış olursun. Bu yüzden çok dikkatli olmalısın.

E – Heyecan Dorukta (Wild Rush)

samira-wild-rushSamira’nın E yeteneği şampiyonun temel açığını kapatan yetenektir. Yeteneği ile hem düşmanlarını hem de müttefiklerine doğru atılabilir. İçinden geçtiği herhangi bir düşmana hasar verebilir ve saldırı hızı kazanabilir. Ayrıca şampiyonlardan skor elde ettiğinde yetenek yenilenir.

Hasar takası yapma durumuna bağlı olarak bunu hem düşmanları yakalamak hem de onlardan uzaklaşmak için kullanabilirsin. Buna rağmen E yeteneğini kullanmak zorunda kalmadan hasar takası yapmak çok daha iyidir. Bu yeteneği bir kaçış yeteneği olarak düşünmelisin.

R – Cehennem Tetiği (Inferno Trigger)

samira-inferno-triggerSamira’nın R yeteneği rakibin kabusudur. Bir bekleme süresine sahip değildir. Tamamen Samira’nın stil derecesine bağlıdır. S rütbesine ulaştığı zaman özel yeteneğini kullanabilir, etrafındaki düşmanlara hasar verebilir ve can çalabilir.

Bu yetenek son derece özel bir takım savaşı sonlandırma yeteneğidir. Onu birden fazla kez etkinleştirme fırsatı elde edersin. Ayrıca Samira rün seçim Yenilmez (Conqueror) olduğu zaman onu hızlı bir şekilde istifleme şansı elde edersin.

Samira nasıl oynanır?

Samira muhtemelen bugüne kadar oyuna katılmış olan en esnek nişancı şampiyonlardan biridir. Duruma göre üst koridorda ve orta koridorda oynanması söz konusu olacaktır. Yetenek kiti yakın dövüş konusunda uzmanlaşmasını sağladığı için farklı koridorlara geçiş yapabilecektir.

Koridor aşamasında can havuzunu sağlam tutmak için öncelikle menzilli olarak saldırıları gerçekleştirmek istersin. Ancak, bir minyon dalgasını ilerletmek gerekliyse bu durumda yakın dövüş menziline geçiş yaparak ekstra hasar vermeyi başarabilirsin.

Bir şampiyonun kusursuz olduğunu söylemek pek doğru değildir. Samira da kusursuz değildir. Fakat yeni oyuncular için oynanabilir bir şampiyondur. Aynı zamanda uzmanlaştıkça daha da güçlenecek bir yapısı vardır. Bu özellikle hasar takası konusunda dikkatli olman anlamına gelir.

Üçüncü seviye olduktan sonra Samira bir anlamda düello ölümsüzlüğünü ilan eder. Bu konuda ona kafa tutabilecek bir şampiyon bulmak kolay değildir. Rakibin senden uzaklaşmaya çalışınca pasif yeteneğin devreye girer ve sonucu bir anda değiştirebilir.

Takım savaşlarında Samira’nın yapacakları bellidir. İçeri girer, işi bitirir ve dışarı çıkar. Sadece bir veya iki hedefi öldürmekle kalmazsın, canın az olsa bile skor alma şansı elde edersin. Samira rün için yapılan seçeneklere bakarsan bunun sebebini daha net anlayabilirsin.

Ayrıca, E > Q combo hamlesini yabana atmamalısın. E yeteneğiyle bir mücadeleye atılırken Q kullanırsan, nihai seviyeye ulaşmak için pasifi hızlı bir şekilde doldurmuş olursun. Rakibine karşı üstünlük kurmak istiyorsan bu combo hamlesini her zaman aklında bulundurmalısın.

Yayım tarihi
Rün olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

10 yorum

 1. Samira ile birkaç maç oynadım ama beklediğim gibi çıkmadı yenilmez rününü kullandım. Seviye 3 olduktan sonra agresif oyun oynadım ama olmadı. onun yerine hangi rünleri tercih edebilirim? ne zaman güç artışı yaşandığını nasıl bileceğim?

  1. Merhaba,

   Yenilmez hala Samira için en doğru rün seçimi durumunda. Burada problem güç artışı durumunu es geçmeniz. Samira sadece seviyeye bağlı değil aynı zamanda stiline bağlı olarak güç kazanır. Stilin doğru seviyede olduğu zaman rakibe doğru hamle yaparsan bir problem yaşamadan dilediğin şekilde hasar takası gerçekleştirebilirsin.

  1. Merhaba,

   Yenilmez çok daha mantıklı bir seçim. Alternatif Saldırıya Devam olmalı. Keskin Sağanak her oyuncu için çok işlevsel değil. Biraz makro oyun oynama becerisi gerektirir.

  1. Merhaba,

   Lucian gibi düşünebilirsin. Ortada da oynanabilir üstte de oynanabilir. Ama asıl orijini ADC diyebilirim. Fakat diğer koridorlarda çok fazla sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum.

Yorum Yap