Senna CT » Senna Counter [S10]

Senna karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, büyü direnci potansiyeline ve işlevsellik düzeyine karşı durabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Senna CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Senna CT seçimleri neler?

Senna CT destek:

Senna CT ADC:

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Senna CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Senna hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Senna counter taktikleri

Senna sürekli olarak Q yeteneğini ve basit saldırılarını kullanarak seni rahatsız etmeye çalışacaktır. Onun karşısında yakın dövüş şampiyonlarıyla oynamayı seçersen hasar takası konusunda çok fazla ısrarcı olmamalısın. Ayrıca son vuruş yapmaya çalışan takım arkadaşını korurken ve etrafa totem yerleştirmeye çalışırken ekstra dikkatli olmalısın.

Elinde işlevsel bir şampiyon varsa uzun süreli hasar takasları senin lehine işleyebilir. Çünkü Senna başlangıç aşamasından itibaren bir sürdürülebilirlik yeteneğine sahip değildir. Basit saldırı hızı çok düşük olduğu için koridorda ayakta kalma konusunda çok büyük sıkıntı yaşayabilecektir. Bunu değerlendirebilmek için elinde doğru şampiyonlardan birinin olması gerektiğini unutmamalısın.

Senna karşısında oynarken mutlaka mana çubuğunu kontrol etmelisin. Bunun temel sebebi oldukça açıktır. Senna sürekli rahatsız edici hasar vermeye çalışan bir şampiyondur. Bunu sık sık yaptığı zaman mana konusunda problem yaşamaya başlar. Bu durumu lehine kullanmayı düşünebilirsin. Mana çubuğunun düşük olduğunu gördüğün zaman agresif bir şekilde hasar takasına girmeye çalışmalısın.

Senna karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Senna oldukça hareketsiz ve dayanıksız bir şampiyondur. Seni rahatsız etmek için ileri çıktığı zaman basit bir şekilde sana hamle fırsatı tanımış olur. Bu tür durumlarda ona doğru hamle yapmayı düşünmelisin. Çünkü bu tür durumlarda kendini koruma konusunda çok büyük sıkıntı yaşayacaktır.

Senna W yeteneğini kullanmak istediği zaman dikkatli olman gerekir. Bu yeteneği etkili bir biçimde kullanmasının çeşitli yolları vardır. Buna engel olabilmek için minyon birliklerinin arkasında durmaya çalışman gerekir. Ancak canı az minyon birliklerinin arkasında durmak gibi bir hata yapmamalısın. Bu durumda kitle kontrol etkisini kolayca uygulama şansı elde edecektir.

Senna’yı etkisiz bırakmanın en kolay yolu bellidir. W yeteneğini mutlaka boşa kullanmasını sağlaman gerekir. Bunu yaptığın zaman uzun bir süre ona karşı koridorda avantajlı olmuş olursun. W yeteneği bekleme süresinde olduğu zaman ona doğru hamleler yapabilir ve onunla agresif bir biçimde hasar takasına girmeyi düşünebilirsin.

Senna’nın potansiyeli

Senna pek çok şampiyon gibi 6. seviye olduğu zaman özel yeteneğine erişim sağlar. Bu yetenek maçın kaderini değiştirebilecek bir yetenektir. Çünkü yeteneğin hasar verebilme potansiyeli vardır ve buna ek olarak işlevsel olarak kullanılması mümkündür. Senna 6. seviye olduktan sonra hasar potansiyeline çok ama çok dikkat etmelisin.

Koridor aşamasında garibine gidecek önemli bir durum vardır. Birçok destek şampiyonu 3. seviye olduğu zaman güç artışı yaşar çünkü tüm basit yeteneklerine erişmiş olur. Ancak bu durum Senna için geçerli değildir. Çünkü Senna’nın E yeteneği tamamen işlevsellik üzerine kurulu bir yetenektir. Elinde hasar potansiyeli güçlü şampiyonlar varsa 3. seviyede bir oyun çevirmeyi düşünebilirsin.

Senna takım savaşlarında oldukça iyi bir şampiyondur. Ancak hareketsiz olduğunu aklından çıkarmaman gerekir. Bu nedenle ilk onu yakalamak ve onu etkisiz bırakmak iyi bir fikir olabilir. Bu otomatik olarak takımına sayı avantajı kazandıracaktır. Bu avantajdan faydalanarak Baron veya Ejder gibi önemli görevlerin peşinden gitmek doğru bir hamle olabilir.

Bu Senna counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Senna’nın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. senna ct harici soru sormak istiyorum. ilk olarak black cleaver mı yoksa farklı bir eşya mı? hangisini tercih etmeli?

  1. Merhaba,

   Senna eşya konusunda tereddüde düşmemeniz gerekir. Destek rolünde ilk olarak Umbral Glaive eşyasını tamamlamalısın. ADC oynarken ise Manamune ilk tamamlaman gereken eşyadır, ondan sonra ise Duskblade of Draktharr, sonrasında ise Black Cleaver almalısın.

 2. Senna ct konusunda değil ama normal oyun konusunda bir şey sormak istiyorm. Senna olmadığı zaman ne tercih etmek gerek.

 3. Senna karşısında oynarken çok zorluk çekiyorum. gerek adc gerek ise sup olduğunda bu değişmiyor. ruh toplamasına engel olmak isterken çok skor veriyorum. bu konuda ne yapabilirim

  1. Merhaba,

   Ruh toplamasına engel olabilmek için onu dürtecek ve rahatsız edecek bir şampiyonla oynaman gerekir. Destek rolünde oynadığında onu sürekli rahatsız etmelisin. ADC oynarken ise bu konuda destek rolündeki oyuncudan destek alman lazım. Elbette doğru şampiyon seçimlerini unutmamalı.

  1. Merhaba,

   Senna profesyonel mecrada çok fazla ön plana çıktı. Avrupa ve Amerika maçlarında neredeyse her oyunda ya seçiliyor ya da yasaklanıyor. Bu yakın zamanda bir nerf alması anlamına gelebilir. Fakat bu konuda kesin konuşmanın doğru olacağına inanmıyorum.

 4. senna ile adc oynuyorum. son zamanlarda arcane comet rune ile çok iyi şeyler başardım ama pek çok buildde bunu göremedim. sizce senna ile bu şekilde oynanabilir mi?

  1. Merhaba,

   Genelde Dark Harvest, Grasp of the Undying veya Glacial Augment üçlüsünden biri tercih edilir. Fakat Senna rün için Arcane Comet seçen oyunculara denk geldim. Her ne kadar olarak uygun olduğunu düşünmesem bile Arcane Comet + Inspiration yoluyla bir şeyler yapılabileceğini düşünüyorum. En azından bu şekilde kendine özgü bir oyun stili geliştirebilirsin.

Yorum Yap

Başa dön tuşu