Shaco CT » Shaco Counter [S10]

Shaco karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, hasar potansiyeline ve işlevsellik katkısına karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Shaco CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Shaco CT seçimleri neler?

Shaco CT orman:

Shaco CT destek:

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Shaco CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Shaco hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Shaco counter taktikleri

Shaco’nun oyunun başlangıcında düelloya girişme olasılığı oldukça düşüktür. Bunu yapabilmesi için ilk olarak sana korkutma etkisini uygulaması gerekir. Zaten bunu başardığında hasar takasını büyük olasılıkla kazanmış olur. Bu nedenle genelde Sıçra büyüsü yerine Tutuştur büyüsü seçen bir şampiyondur.

Shaco’nun yapacağı erken seviye orman baskınlarına karşı dikkatli olmak gerek. Bunu yaparken Q yeteneğini kullanacaktır. Ancak oyunun erken evrelerinde görünmezliği çok kısa sürdüğünden ortaya çıkma süresi çok hızlıdır. Onu takip etmeyi başarırsan hiçbir kaçış yeteneği kalmayacağı için onu etkisiz bırakabilirsin.

Koridordaki arkadaşlarını mutlaka uyarmalısın. Karşı takımda Shaco varsa onun ne zaman ve nereden çıkacağını bilemezsin. Bu nedenle onun Q yeteneğini kullanabileceği alanları düşünmeye çalışmalı ve bu noktalara totem yerleştirmeyi denemelisin.

Shaco karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Shaco’nun takım savaşına girme gibi bir özelliği yoktur. Dolayısıyla oyun genelde takım halinde durabilmek çok önemlidir. Bu sayede Q yeteneğini kullanıp yakınlaşmasını ve bedavadan skor elde etmesini engellemiş olursun. Çünkü takımın onun hamlelerine karşı hazırlıklı durumda olacaktır.

Shaco bir suikastçı şampiyondur. Bu nedenle doğrudan dayanıksız hedeflere doğru yönelir. Onun karşısında zırh almak hasarının belirli bir kısmını engellemeye yetecektir. Karşında öne geçmiş bir Shaco varsa takımının mutlaka zırha yatırım yapmasını sağlamalısın.

Takım halinde durmana rağmen zaman zaman Shaco’ya hamle avantajı sunabilirsin. Bu avantajı ortadan kaldırabilmek için mutlaka uygun noktalara totem yerleştirmek önemlidir. Bu sayede Shaco’nun bir yerlerden hamle yapıp yapamayacağını kolayca anlayabilirsin. Ayrıca kullandığı klona dikkat etmelisin çünkü klonu normal halinden çok daha fazla hasar alacaktır.

Shaco’nun potansiyeli

Shaco’nun düzenlediği baskınlar oyunun erken dönemlerinde çok büyük problem değildir. Ancak Shaco 4. seviyeye ulaştıktan sonra baskınlar problem olmaya başlayabilir. Çalılıklara girerken dikkatli olmalı ve gerekli değilse buralarda çok vakit kaybetmemelisin. Çünkü W yeteneğini kullanarak seni korkutmayı başarabilecektir.

Shaco’a maalesef eşyalarından çok büyük destek alabilen bir şampiyon değildir. Sadece temel eşyaları ona muazzam katkı sağlar. Temel eşyalarını tamamlamış olan bir Shaco karşısında muhakkak çok daha dikkatli oynamalısın. Onun bir suikastçı olduğunu aklından asla çıkarmamalısın.

Shaco 6. seviye olduğu zaman güç artışı yaşar. Bunun sebebi R yeteneğine erişim sağlaması ve onu ikinci kez kullandığında gerçek ile illüzyon arasındaki farkı pek anlamayacak durumda olmandır. Shaco bu yeteneğini kullandığı zaman geri çıkıp farm yapmaya devam etmeli veya güvenli bir bölgeye doğru kaçmaya çalışmalısın.

Bu Shaco counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Shaco’nun karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu