Shen CT » Shen Counter [S10]

Shen karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, büyü direnci niteliğine ve zırh miktarı değerine karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Shen CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Shen CT seçimleri neler?

Shen CT destek:

Shen CT üst koridor:

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Shen CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Shen hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Shen counter taktikleri

Shen ile oyunun erken evresinde hasar takasına girmeye çalışmamalısın. Bunun sebebi elde edeceği kalkan ile hasarın bir kısmını yok sayabilecek olmasıdır. Kalkanı düştüğü zaman onunla hasar takasına girebilirsin. Bunun için bir yeteneği ona isabet ettirmen gerekir. Ancak bu koridor aşamasında her zaman mümkün olabilecek bir şey değildir.

Shen’ın kılıcına dikkat etmen gerekir. Eğer kalıcı sana değerek geçerse onun vereceği hasar ve saldırı hızı artış gösterecek ve aynı zamanda seni yavaşlatacaktır. Bu nedenle Shen Q yeteneğini kullanarak çok daha güçlü bir şekilde otomatik saldırı yapabilecektir.

Shen’in en etkili yeteneği hiç kuşkusuz E yeteneğidir. Bu yetenekten gelen kışkırtma özelliği son derece güçlüdür ve Q yeteneği için garanti bir hasar anlamına gelir. Hasar takası sırasında genelde bu yeteneğini kullanmaya çalışır. E yeteneğini sana tutturduğu zaman bir şekilde geriye doğru kaçmalı ve bu yetenek bekleme süresinde olduğunda tekrar hamle yapmayı denemelisin.

Shen karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Shen 6. seviyeye ulaştıktan sonra R yeteneğine erişim sağlar. R yeteneğine erişim sağlaması ona hasar anlamında pek bir şey katmaz. Bu nedenle 6. seviye olduğun zaman onunla hasar takasına girmeyi düşünebilirsin. Ayrıca R yeteneğini kullandığı zaman onu engellemeyi deneyebilirsin.

R yeteneğinin bekleme süresi çok ama çok yüksektir. Bunu bir şekilde boşa kullandırtmayı başarırsan çok iyi bir iş yapmış olursun. Shen’in gücünü neredeyse yarı yarıya azaltabilecek olduğunda bu hamle sayesinde onu olası çarpışmalardan uzak tutmayı başarabilirsin. Shen, R yeteneği olmadığı zaman takım savaşlarında pek etki gösteremez.

Shen’in R yeteneği aktif olduğu zaman büyük olasılıkla ayrık ittirme yapmayı deneyecektir. Bu sayede aynı anda iki noktada baskı uygulayabilme potansiyeli vardır. R yeteneğini bir takım arkadaşının üzerinde kullandığı zaman o hedefi hemen ortadan kaldırmalı veya geri çekilmeyi düşünmelisin. Aksi durumda Shen’in gelişiyle birlikte mücadelenin seyri değişebilecektir.

Shen’in potansiyeli

Shen’in ilk güç artışı 2. seviyede yaşanır. E > Q kombinasyonu sayesinde hemen hemen birçok hasar takasını kazanma eğilimindedir. Bu nedenle ondan önce seviye almak ve onun güç artışını engelleyebilmek çok değerlidir. Diğer değerli olan bir durum ise kışkırtma becerisinden olabildiğince kaçınmaya çalışmaktır.

6. seviye olduğu zaman Shen tüm haritada etkin bir şampiyon haline dönüşür. Diğer koridorlarda yer alan takım arkadaşlarına kolayca destek olabilir. Kule altına hamleler yaparken ve takım savaşları başlatırken çok dikkatli olmalısın. Shen 6. seviyeye ulaşır ulaşmaz takım arkadaşlarını uyarmayı denemelisin.

Shen ilk saldırı eşyasını tamamladıktan sonra muazzam bir anlık hasar artışına ve hızlı minyon dalgası temizleme becerisine sahip olur. Bu nedenle kışkırtma yeteneğine karşı çok dikkatli olman gerekir. Shen ile düello yapmaya çalışırken tercih ettiği eşyaları iyi incelemeli ve kendini dezavantajlı duruma getirmekten uzak durmalısın.

Bu Shen counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Shen’in karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu