Sona CT » Sona Counter [S10]

Sona karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, işlevsellik kazandırma becerisine ve büyü direnci değerine karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Sona CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Sona CT seçimleri neler?

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Sona CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Sona hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Sona counter taktikleri

Sona oldukça dayanıksız bir şampiyondur. Bu nedenle ya hep ya hiç şeklinde yapılacak mücadele girişlerinde bulunmayı pek tercih etmez. Bunun yerine kısa süreli anlık hasarlar ile hasar takasında bulunmaya çalışır. Bunu her zaman aklına getirerek her fırsatta uzun süreli hasar takaslarına girmeyi düşünebilirsin. Böylece koridor aşamasında önemli bir avantaj elde etmiş olursun.

Sona’nın mana miktarı hızlıca tükenir. Bunun sebebi ise koridor aşamasında sürekli rakibi rahatsız etmek ve aynı zamanda can iyileştirmek için yeteneklerini kullanmasıdır. Onun mana barını sürekli kontrol ederek uygun zamanlarda hamleler yapmaya çalışabilirsin. Çünkü Sona’nın manası eridiği zaman savaşma kabiliyeti ortadan kalkmış olacaktır.

Sona koridor aşaması boyunca seni rahatsız etmeye çalışacak ve genelde agresif bir oyun tercih edecektir. Bu nedenle oynadığın şampiyonun önemi büyüktür. Hangi şampiyonu seçersen seç koridordaki görevini yerine getirdiğin zaman güvenli bölgeye doğru geçiş yapmalısın. Böylece onun seni rahatsız etmesine engel olabilirsin.

Sona karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Sona her destek şampiyonu gibi Baron ve Ejder gibi harita görevlerine totem bırakmaya çalışacaktır. Çok sık olmasa bile zaman zaman bu bölgelere tek başına gitmeyi deneyecektir. Bunun gibi bir fırsatı yakaladığın zaman anlık hasar ile onu etkisiz bırakmaya çalışmalısın. Böylece onu cezalandırmayı başarabilirsin.

Sona işlevsellik açısından takımına çok yoğun bir katkı sağlar. Mümkünse onu rahatsız etmeye çalışmalısın. Takım savaşı başlamadan önce canını azaltmayı başarabilirsen bu senin için iyi bir haber olacaktır. Çünkü kendi canını iyileştirmek için hamle yapacağından takımı için ihtiyaç duyulan hamleyi yapmakta epey zorlanacaktır.

Sona karşısında oynayan destek şampiyonu her şeyi doğru yapsa bile bazen iş onun yanındaki nişancı şampiyonda bitmektedir. Takım arkadaşının can iyileştirme etkilerini azaltan bir eşya almasını sağlamalısın. Böylece Sona’nın koridor aşamasında sunduğu sürdürülebilirliği olabildiğince azaltmayı başarabilirsin. Takım arkadaşın bunu reddederse alternatif bir plan oluşturmayı düşünebilirsin.

Sona’nın potansiyeli

Sona özellikle Q yeteneğini yükseltmeye başladığında onunla inanılmaz derecede hasar vermeye başlar. Üstelik bunu menzilli basit saldırılarıyla gerçekleştirebilme şansına sahiptir. Sona hasar takasına girmek istediğinde geri çıkmalı ve koridoru dengede tutmaya çalışmalısın. Çünkü oyunun erken dönemlerinde onun hasarıyla başa çıkman çok kolay değildir.

Sona 6. seviye olduktan sonra R yeteneğine erişim sağlar. Bu yetenek sayesinde ya hep ya hiç hamleleri yapmaya başlayabilir. Bu nedenle koridordaki önemli yerlere totem yerleştirerek karşı takımın ormancı şampiyonunu kontrol etmen gerekir. Sona’nın R yeteneği aktif durumdayken baskın yeme potansiyelin oldukça yüksektir.

Sona’nın W yeteneği koridor aşamasında vereceğin hasarı önemli ölçüde etkisiz bırakacaktır. Özellikle pasif yeteneği ile W yeteneğini bir arada kullanmayı başarırsa çok ciddi oranda can yenileyecektir. Bu nedenle onu öldürmeye çalışırken doğru zamanda hamle yaptığından emin olman gerekir. W yeteneği ile pasif yeteneği bir arada kullanıldığında hayatta kalma şansı oldukça yüksek olacaktır.

Bu Sona counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Sona’nın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Kaan Karadeniz

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

İlgili Makaleler

Yorum Yap

Başa dön tuşu