Tristana CT » Tristana Counter [S10]

tristana ct counter

Tristana karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, saldırı hızına ve kritik şansına karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Tristana CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Tristana CT seçimleri neler?

  • Miss Fortune
  • Yasuo
  • Jinx
  • Caitlyn
  • Kog’Maw

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Tristana CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Tristana hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Tristana counter taktikleri

Tristana E yeteneğini açtığı zaman bir hedefi öldürdüğü zaman etrafındaki birliklere hasar verir. Bu nedenle koridor aşamasında minyon birliklerinin yakınında çok fazla durmamak önemlidir. Özellikle ölmek üzere olan minyon birliklerinden olabildiğince uzak durman gerekir. Yoksa Tristana rahat bir biçimde sana hasar vermeyi başarabilecektir.

Tristana W yeteneğini kullanıp bir şampiyonu etkisiz bıraktığı zaman veya E yeteneğini tam anlamıyla şampiyona veya kuleye uyguladığı zaman W yeteneğinin bekleme süresini sıfırlar. Onunla mücadele ederken bunu göz önünde bulundurman gerekir. Özellikle hasar takaslarını devam ettirmeye çalıştığın zaman çok dikkatli olmalısın.

Tristana Q ve E yetenekleri sayesinde bir kuleyi saniyeler içerisinde indirebilme şansına sahiptir. Kuleye hasar vermesine engel olabilmen bu nedenle çok önemlidir. Özellikle oyunun erken evresinde kule plakalarını almaya çalışacaktır. Buna engel olabilirsen oyunun erken evresinde kurmaya çalışacağı avantaja başarılı bir şekilde engel olabilirsin.

Tristana karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Tristana son derece hareketli bir nişancı şampiyondur. Skor alabilmek için öne doğru sıçrayabilir veya skor vermemek için geriye doğru kaçmayı tercih edebilecektir. Her ne yaparsan yap onu etkisiz bırakmak istiyorsan anlık hasar uygulaman gerekir. Bu konuda takım arkadaşlarından destek almayı düşünebilirsin.

Tristana bir şekilde E yeteneğini sana yerleştirdiği zaman hemen oradan uzaklaşmayı düşünmelisin. Çünkü bu onun hasar planının önemli bir parçasıdır. E yeteneği senin üzerindeyken ekstra hasar alman söz konusu olacaktır. Hasar takasında bulunmaya çalışırken bu detayı mutlaka göz önünde bulundurman gerekir. Aksi taktirde Tristana her türlü hasar takasından avantajlı çıkacaktır.

Oyunun orta evresinde Tristana’nın kulelere yaklaşmasına izin vermemelisin. Tristana tam bir kule avcısı şampiyondur. Onu takip etmek için ekstra çaba göstermelisin. Zaman zaman takımından ayrı bir biçimde ayrık ittirme yapmaya çalışabilecektir. Bu tür durumlarda karşısında birinin olmasına dikkat etmelisin. Bunu yapmazsan maalesef kule kaybetmek zorunda kalabilirsin.

Tristana’nın potansiyeli

Tristana’nın ilk güç artışı Ebedi Güç (Infinity Edge) eşyasını tamamladığı zaman gerçekleşir. Bu noktadan sonra Tristana çok ciddi anlık hasar verebilme potansiyeline sahip olur. Bu nedenle hasar takasına girişmek isterken eşyalarını kontrol etmelisin. Bunun yanında saldırı hızı veren bir eşya alırsa uzak mesafeden seni etkisiz bırakmayı başarabilecektir.

Tristana üzerinde üç farklı kritik eşyası olduğu zaman canavara dönüşmeyi başarır. Artık onu durdurmak çok zor olur çünkü vur kaç taktiğini uygulamak için tüm gereksinimleri karşılar. Her vuruşunda biraz daha fazla hasar verebilir. Bu tür durumlarda onu cezalandırmanın yolu pozisyon hatası yapmasını sağlamaktır. Bir şekilde onu yanlış konumda yakalamaya çalışmalısın.

Tristana’nın pasif yeteneği hem basit saldırılarının, hem E yeteneğinin, hem de R yeteneğinin vuruş mesafesini yükseltir. Onun saldırı mesafesinde durmamaya çok dikkat etmelisin. Çünkü seni yakaladığı zaman saniyeler içerisinde etkisiz bırakabilme şansına sahip olabilecektir. Ona uzaktan saldırı yapma şansı tanımadan hareket etmelisin.

Bu Tristana counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Tristana’nın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap