Varus CT » Varus Counter [S10]

varus ct counter

Varus karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Varus özellikle saldırı hızı ve hasar potansiyeliyle ön plana çıkan bir şampiyondur. Ona karşı oyun kazanmak istiyorsan doğru hamleleri yapmalı ve doğru şampiyonu seçmelisin. Varus CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Varus CT seçimleri neler?

  • Miss Fortune
  • Senna
  • Yasuo
  • Jinx
  • Draven

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Varus CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Varus hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Varus counter taktikleri

Varus’un W yeteneği Q ve E yetenekleriyle uyumlu bir şekilde çalışır. Bu nedenle özellikle otomatik saldırılarını tamamladıktan sonra bu yeteneklerden birini kullanmaya çalışacaktır. Koridor aşamasında bunun için dikkatli olman gerekir. Ekstra hasar almak pek işine gelmeyeceği için mesafeyi koruyarak saldırı düzenleme yoluna gitmelisin.

Varus bir birim öldürdüğü zaman pasif yeteneği sayesinde saldırı hızı kazanır. Genel olarak bir minyon öldürdükten sonra hasar takasına girişmeye çalışmasının sebebi budur. Pasif yeteneği devreye gireceği zaman onunla hasar takası yapmaya çalışmamalısın. Hasar takası aralıklarını pasif yeteneğinin aktif olmadığı dönemlere denk getirmelisin.

Varus için iki farklı build seçeneği vardır. Oyuncuların hangisini seçeceği tamamen takım stratejisine ve oyuncunun kendi yeteneklerine bağlıdır. Dürtme üzerine kurulu olan build tercih ettiği zaman Q ve E yetenekleriyle çok fazla hasar verebilecektir. Bu sebepten ötürü her ne zaman fırsat bulursan bu yeteneklerden kaçmaya çalışmalısın.

Varus karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Varus’un R yeteneği oldukça güçlü bir takım savaşı aracıdır. Takım arkadaşlarından birisi bu yetenek tarafından etki altında bırakıldığı zaman kaçmanın yollarını bulmalısın. R yeteneğinin aynı zamanda W yeteneğinden gelen etkileri ekleyebildiğini unutmamalısın. Ekstra hasar almak istemiyorsan çok dikkatli olmalısın.

Takım savaşı başlamadan önce Varus’u ortadan kaldırmak çok işe yarayabilir. Anlık hasar potansiyeline sahip olan takım arkadaşlarını ona doğru yönlendirmeye çalışmalısın. Çünkü Varus oldukça dayanıksız bir şampiyondur ve aynı zamanda hareketsizdir. Herhangi bir kaçış yeteneği olmadığı için onu yakalamak ve işini bitirmek çok daha kolaydır.

Varus özellikle dürtme üzerine kurulu build tercihi yaptığı zaman takım savaşlarındaki gücünü yitirir. Bu build ile yola devam ettiğini fark edersen karşı takımı takım savaşlarına zorlamayı düşünebilirsin. Böylece seni sürekli rahatsız edecek hasarlarla uğraşmak zorunda kalmazsın. Varus uzak mesafelerden çok ciddi ve çok rahatsız edici hasarlar verebilme potansiyeline sahiptir.

Varus’un potansiyeli

Varus özellikle Mahvolmuş Kralın Kılıcı (Blade of the Ruined King) eşyasını satın aldığı zaman güç artışı yaşar. Aslında her aldığı eşya sonrasında güç artışı yaşaması mümkündür. Temel eşyalarını tamamladıktan sonra tam anlamıyla bir canavara dönüşür. Takım savaşlarından önce onu ortadan kaldırmalı veya kitle kontrol etkisi yeteneklerinle onu yavaşlatmayı düşünmelisin.

Temel eşyalar açısından Guinsoo’nun Hiddeti (Guinsoo’s Rageblade) ve Runaan’ın Kasırgası (Runaan’s Hurricane) eşyalarına çok dikkat etmek gerekir. Bu eşyalar Varus’un sahip olduğu gücü neredeyse iki veya üç katına çıkaran eşyalardır. Onun vereceği hasar çok şaşırtıcı olabilecektir. Mücadelelerden önce onun eşyalarına dikkat etmeli ve durumu dengeleme fırsatın olmadığı sürece savaşmamalısın.

Varus’un en önemli güç artışı Guinsoo’nun Hiddeti eşyasını tamamladığı zaman gerçekleşir. Genellikle bir mücadeleye başlamadan önce bu yeteneğin dolumlarını doldurmaya çalışacaktır. Böylece Q ve E yeteneğini kullanarak anlık hasar verebilme şansı elde edecektir. Bunun için takım savaşlarını başlatmadan önce doğru anı yakaladığından emin olmalısın.

Bu Varus counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Varus’un karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap