Vel’Koz CT » Vel’Koz Counter [S10]

vel'koz-arclight

Vel’Koz karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Vel’Koz özellikle hasar potansiyeli ve bir miktar hayatta kalma becerisiyle ön plana çıkar. Onun karşısında oyun kazanmak istiyorsan doğru hamleleri yapmalı ve doğru şampiyonu seçmelisin. Vel’Koz CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Vel’Koz CT seçimleri neler?

Vel’Koz CT destek:

  • Shaco
  • Nami
  • Sona
  • Blitzcrank
  • Yuumi

Vel’Koz CT orta koridor:

  • Fizz
  • Pyke
  • Zed
  • Kassadin
  • Morgana

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Vel’Koz CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Vel’Koz hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Vel’Koz counter taktikleri

Vel’Koz ile oynarken oyunun erken evresinde neredeyse tüm hasar potansiyelini pasif yeteneğini harekete geçirerek elde ettiğini bilmelisin. Bir rakibe basit saldırı gerçekleştirerek pasif dolumların süresini yenilemek mümkündür. Bu sayede yeteneklerinin bekleme süresinden çıkmasını beklerken pasif yeteneğin etkin kalmasını sağlayabilir. Bu konuda dikkatli olmalısın.

Vel’Koz W yeteneğini kullanarak koridoru kolayca ittiren bir şampiyondur. Bu sana hem avantaj hem dezavantaj kazandırabilir. Çünkü koridoru çok fazla ittiren bir oyuncuya karşı ormancı takım arkadaşından destek alabilirsin. Ek olarak, Vel’Koz seni kulenin altına hapsedip minyon öldürmene engel olmaya çalışacaktır. Ancak hareketsiz bir şampiyon olduğu için ani baskınlardan kurtulma şansı çok azdır.

Koridor aşamasında Vel’Koz büyük olasılıkla seni rahatsız etmeye çalışacaktır. Bunu yapmak için Q yeteneğini kullanacak ve onu tekrar aktif ederek sana rahatsızlık verecektir. Bu tür hamlelere karşı dikkatli olmalı ve gerekmediği zaman hasar takasına girmemek için kendini ikna etmelisin. Çok zor durumda kalmaya başlarsan takım arkadaşlarından destek isteyebilirsin.

Vel’Koz karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Vel’Koz R yeteneği veya Sıçra (Flash) büyüsü olmadan oldukça güçsüz bir şampiyondur. Takım savaşlarında neredeyse hiçbir şey yapamayacağından emin olabilirsin. Onu pozisyon hatası yapmaya zorlayabilir ve hata yaptığında kolayca avlamak için çaba göstermelisin. Özellikle R yeteneğinin olmadığı zamanlar bunun için son derece biçilmiş kaftandır.

Vel’Koz hayatta olduğu zaman Baron veya Ejder gibi hedeflerde çok dikkatli olmalısın. Çünkü Vel’Koz’un R yeteneği tüm takım arkadaşlarının canını anında indirebilecektir. Bunun için nerede olduğunu bilmesi yeterli olacaktır. Önce onu ortadan kaldırmalı ve ondan sonra harita görevlerine doğru odaklanmaya çalışmalısın. Takımın için en ideal senaryo bu olacaktır.

Vel’Koz R yeteneğini kullandığı zaman hareket edemez ancak çok geniş bir alanda etki gösterebilir. Bu nedenle orman bölgesi gibi dar alanlarda mücadele etmeye çalışmamalısın. Orman bölgesinde takım savaşı yapmaya çalışırsan ona hasar konusunda muazzam bir avantaj sunmuş olursun. Mümkünse daha açık alanlarda mücadele ederek hasar potansiyeline engel olmalısın.

Vel’Koz’un potansiyeli

Vel’Koz özellikle 3. seviye olduğu zaman bir güç artışı yaşar. Bunun temel sebebi pasif yeteneğini tam olarak kullanabilme potansiyeline sahip olmasıdır. Pasif yeteneğini harekete geçirmesine asla izin vermemen gerekir. Vel’Koz bunu başarırsa aşırı derecede hasar verecek ve bu hasar miktarı seni fazlasıyla rahatsız edecektir. Onun karşısında dikkatli oynamalısın.

Vel’Koz 6. seviye olduktan sonra en dayanıklı şampiyona bile güçlü bir anlık hasar uygulayabilir. R yeteneğini kullanmaya başladığı zaman kitle kontrolü yeteneğin ile ona engel olmaya çalışmalısın. Bunu başaramazsan doğru şekilde konuşlanma fırsatı elde ederse tüm takımı hasar ablukasına alabilecektir. Takım savaşlarında çok dikkatli olmalısın.

Vel’Koz, Luden’in Feryadı (Luden’s Echo) eşyasına sahip olduğu zaman hasar potansiyeli çok daha yüksek olur. Bu eşyayı aldıktan sonra hiçbir şekilde Q yeteneğine yakalanmamaya çalışmalısın. Çünkü bu yeteneğiyle seni yakaladığı zaman can çubuğunu anında aşağı indirmeyi başarabilecektir. Bu nedenle onun karşısında oynarken hareketli olmak çok önemlidir.

Bu Vel’Koz counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Vel’Koz karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap