Vi CT » Vi Counter [S10]

vi ct counter

Vi karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Vi özellikle hayatta kalma becerisi ve zırh değeriyle ön plana çıkan bir şampiyondur. Ona karşı oyun kazanmak istiyorsan doğru hamleler yapmalı ve doğru şampiyonu seçmelisin. Vi CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Vi CT seçimleri neler?

  • Skarner
  • Amumu
  • Rammus
  • Hecarim
  • Shyvana

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Vi CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Vi hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Vi counter taktikleri

Vi karşısında oynarken oyunun erken evrelerinde yaşadığı sıkıntıların farkında olman gerekir. Özellikle Q yeteneğini kaçırdığı zaman hasar verme konusunda çok büyük sıkıntı yaşar. Ayrıca onun karşısında biraz hareketliliğe sahip olmak W yeteneğinin boşa kullanılmasını sağlayabilecektir. Buna rağmen ne olursa olsun kaçış yeteneğini yakınına gelmeden kullanmamaya çalışmalısın.

Vi’nin yeteneklerine ait bekleme süreleri çok yüksektir. Ancak, Q yeteneğini isabet ettirdiği zaman kısa süreli hasar takasında çok ama çok avantajlı duruma gelir. Benzer şekilde uzun süreli hasar takası söz konusu olduğunda pasif yeteneğini harekete geçirme şansını elde eder. Bu nedenle hasar potansiyelini azaltmak için aradaki mesafeyi daima korumaya çalışmalısın.

Vi genellikle Q yeteneğini kullanarak mücadele başlatmaya çalışacaktır. Vi’ın bir şekilde Q yeteneğini doldurarak geldiğini görürsen hemen oradan uzaklaşmalı ve anlık hamle olarak kaçış yeteneklerini kullanmalısın. Özellikle Vi, sisin içerisinden geliyorsa bu konuda çok ama çok dikkatli olmalısın çünkü Sıçra (Flash) büyüsünü kullanarak sana yaklaşmayı deneyecektir.

Vi karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Vi oyunun orta evresinde başa çıkılması zor bir hedefe dönüşür. Bu nedenle orman bölgesinde harita görünürlüğüne sahip olmak çok önemlidir. Q -> R kombinasyonu ile oyunun kaderini belirleyecek hamleler yapabilecektir. Bu kombinasyona yakalanmamak için her zaman aradaki mesafeyi korumaya özen göstermen gerekir.

Vi’ın oyunu kazanma potansiyeli orta evredeki hamlelerine bağlıdır. Genel olarak R yeteneğini taşıyıcı bir şampiyona kullanacak ve onu etki altında bıraktıktan sonra işi bitirmeye çalışacaktır. Onun karşısında başarılı bir maça imza atmak istiyorsan pozisyonunu her zaman en iyi şekilde ayarlamaya çalışmalısın. Aksi durumda takım arkadaşlarından birini avlayarak oyunun kaderini değiştirebilecektir.

Vi genellikle güçlü olabilmek için çok fazla altına ihtiyaç duyan bir şampiyondur. İhtiyaç duyduğu eşyalar çok ama çok pahalıdır. Bu nedenle genelde dayanıksız kalarak etkisini yitirir. Yapman gereken anlık hasar ile onu tehdit etmek ve ortadan kaldırmaktır. Bunu başarabilirsen takım arkadaşlarını korumuş olursun. Özellikle taşıyıcıların hayatta kalması demek maçı kazanman anlamına gelecektir.

Vi’ın potansiyeli

Vi özellikle 6. seviye olduğunda ilk güç artışını yaşar. Bu seviyeden sonra çok ciddi hasarlar vermeye başlar ve en önemlisi maçın içerisinde skor elde etme potansiyeli artış gösterir. Genel olarak koridorun alt kısmını hedef alacak ve bir şekilde buradan skor elde edip yüzünü Ejder hedefine doğru çevirecektir. Alt koridorda doğru şekilde totem yerleşimi yaparsan ona engel olmayı başarabilirsin.

Vi’ın ikinci güç artışı Üçlü Kuvvet (Trinity Force) eşyasını satın aldığı zaman gerçekleşir. Bu yeteneği aldıktan sonra güçsüz olan hedeflere karşı çok yüksek miktarda hasar vermeye başlar. Ancak bu eşya ona ekstra dayanıklılık kazandırmaz. Dolayısıyla kendisi de dayanıksız hale gelir. Karşındaki oyuncu bu seçimi yaparsa onu anlık hasarla ortadan kaldırmaya çalışabilirsin.

Vi’ın son güç artışı diğer önemli iki eşyasını tamamladığı zaman gerçekleşir. Alacağı bu iki eşya ona ekstra dayanıklılık kazandıracak ve aynı zamanda yüksek oranda hasar vermesini sağlayacaktır. Ancak ne olursa olsun onu kitle kontrolü yetenekleriyle etkisiz bırakmak oldukça kolaydır. Takımında güçlü kitle kontrol etkisine sahip şampiyonlar varsa onlardan bu konuda destek almalısın.

Bu Vi counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Vi’ın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap