Volibear Rün » Volibear Build [S10]

volibear-thunder-lord

Volibear modern bir yetenek kitine kavuştuktan sonra biraz daha kullanışlı hale geldi diyebilirim. En azından şu sıralar rolü oldukça net bir biçimde belirlenmiş durumda. Onu bir bruiser olarak oynayabilir veya takımın için tank yapabilirsin.

Volibear rün seçimleri konusunda kafan karışmış olabilir. Amacım en doğru seçimi yapmanı sağlayıp şampiyondan ekstra verim almandan yana. Bunun için aşağıdaki rün ve eşya önerilerimi gözden geçirmeni öneririm. Ayrıca sormak istediğin bir şey varsa bunları yorumla bana ulaştırabilirsin.

Volibear Rün

Volibear rün seçimi yaparken iki temel rüne bağlı kalır. Bunlardan biri Yenilmez (Conqueror) ve bir diğeri Artçı Şok (Aftershock) şeklindedir. Her iki rünün de kullanım noktası ve yeri farklıdır. Dexerto’dan aldığım görselleri sizinle aşağıda paylaşıyorum.

volibear-conqueror-runes

Yenilmez tercih edildiğinde Volibear biraz daha saldırı odaklı olur ve bruiser gibi hareket etmeye başlar. Ekstra can yenileme imkanı elde ettiği için 1v1 mücadelelerde yıkılması oldukça zordur. Oyuncuların genel olarak tercih ettikleri rün yolu budur.

 • İsabet (Precision)
  • Yenilmez (Conqueror)
  • Zafer (Triumph)
  • Efsane: Çeviklik (Legend: Alacrity)
  • Son Darbe (Coup de Grace)
 • Büyücülük (Sorcery)
  • Bulut Pelerini (Nimbus Cloak)
  • Sürat (Celerity)

volibear-aftershock-runes

Artçı Şok tercih edildiğinde ise Volibear takımı için bir tanka dönüşür. Takımında çok fazla hasar şampiyonu varsa bu yönü tercih etmek çok daha doğru olacaktır. Çünkü takımın için ön planda olması gereken şampiyon sen olacaksın.

 • Azim (Resolve)
  • Artçı Şok (Aftershock)
  • Tahrip (Demolish)
  • Kemik Zırh (Bone Plating)
  • Aşırı Büyüme (Overgrowth)
 • Büyücülük (Sorcery)
  • Bulut Pelerini (Nimbus Cloak)
  • Sürat (Celerity)

Volibear Eşyalar

Volibear eşya dizilimi konusunda oynadığın rolün önemi büyük olacaktır. Genel olarak orman bölgesinde tercih edilen bir şampiyon olduğunu aklından çıkarmamalısın. Bu nedenle benim önereceğim söz konusu eşyalar bunun üzerine olacaktır.

 • Temel Eşyalar
  • Sinsi Kılıç: Yanardöver (Stalker’s Blade: Cinderhulk)
  • Ninja Tabisi (Ninja Tabi)
  • Titanik Hydra (Titanic Hydra)
 • Son Eşyalar
  • Ölü Adamın Zırhı (Dead Man’s Plate)
  • Ruh Gömleği (Spirit Visage)
  • Görkemli Zafer (Righteous Glory)

Volibear Yetenekleri

Volibear takım savaşları başlatma konusunda usta bir şampiyondur. Bunu ise sahip olduğu R ve Q yeteneğine borçludur. Takımından uzaklaşmış hedefleri yakalamaya çalıştığın zaman onun etkinliğini gösterebilirsin. Mücadele başlatmadan önce takımınla birlikte olduğuna dikkat etmelisin.

Rakibin üzerinde üstünlük kurmaya çalışmak istersen W yeteneğinin etrafında bir strateji geliştirmeye odaklanmalısın. Kısa süreli hasar takası yerine uzun süreli hasar takasını tercih etmelisin. Ayrıca, Q yeteneğini basit saldırılarını sıfırlamak için kullanmalısın.

Pasif – Ebedi Fırtına (The Relentless Storm)

Volibear rakibe basit saldırılarıyla veya yetenekleriyle hasar verdiğinde bir pasif dolumu kazanır. Bu pasifi yük miktarı maksimum 5 olacak şekilde biriktirme şansın vardır. Her dolum sana %5 ekstra saldırı hızı kazandırır.

Maksimum dolum olduğunda şimşekli vuruşları etkinleştirmiş olursun. Bu açıdan yeteneği doğru zamanlama ile kullanmak çok önemlidir. Her hasar verdiğinde dolum kazanacak olman ve bunun saldırı hızına dönüşmesi oldukça iyidir.

Q – Şimşek Darbesi (Thundering Smash)

Volibear hayalete dönüşür ve ekstra hareket hızı kazanır. Bu hareket hızı şampiyonlara karşı olduğunda iki katı olur. Yetenek aktifken bir sonraki saldırında rakibe sağlam bir pençe atarsın. Bu pençe sayesinde rakibi sersemletmiş olursun.

Volibear Q yeteneğini kullanırken hareketsiz bırakılırsa yeteneğin etkisi sona erer. Ama aynı zamanda bekleme süresi sıfırlanır. Bununla birlikte yeteneğinin basit saldırıları sıfırladığını unutmamalısın. Bu yetenek bir alamda mücadele başlatma yeteneğindir.

W – Hırpalayan Vahşet (Frenzied Maul)

Volibear hedefe bağlı kalır, ona hasar verir ve belirli bir süre etki gösterecek şekilde onları yaralar. Bu yeteneğin pasif özelliğidir. Aktif özelliği ise yaralanmış hedefleri ısırmanı sağlar. Bunu yaptığın zaman bir miktar canını yenilemiş olursun.

Rework olmadan önceki halinden biraz farklı olduğunu unutmamak gerekir. Hala tıkla ve kullan bir yetenektir. Bu yeteneği kullanıp hedefleri işaretlemeyi başarırsın. Hedeflenmiş bir hedefte tekrar bu yeteneği kullanırsan ekstra hasar verir ve can yenilersin.

E – Bulutların Gazabı (Sky Spliter)

Volibear hedef bölgeyi etkileyecek bir yıldırım yükü fırlatır. Eğer kendisi yıldırım yükünün içinde olursa kalkan kazanır. Yıldırım büyü hasarı verir ve etki ettiği tüm hedeflerin hareket hızı yavaşlatır. Bu açıdan önemli bir kitle kontrol yeteneğidir.

Rework olmadan önceki haline göre tamamen değiştiğini unutmamak gerekir. Yetenek kitinde yer alan tek menzilli yetenektir. Kitle kontrolü açısından önemlidir. Yetenekten gelen kalkanı hafife almaman gerektiğini söylemeliyim.

R – Fırtınaçağıran (Stormbringer)

Volibear hedef bölgeye doğru sıçrar. Bu esnada hayalet olur, can kazanır ve saldırı mesafesini yükseltir. Bununla birlikte boyutu da artmış olur. Belirli bir gecikmeden sonra tüm hedefleri yavaşlatır.

Bu yetenek sayesinde etraftaki kuleleri geçici süre devre dışı bırakabilirsin. Bu açıdan muazzam bir baskın yeteneğidir. Hızlı bir şekilde 6. seviye olduktan sonra zayıf gördüğün koridora baskın düzenleyebilirsin. Doğal tank olarak hayatta kalma şansın çok yüksek olacaktır.

Volibear nasıl oynanır?

Volibear ile oynamak oldukça düzdür. Eski halinde nasıl oynuyorsan o şekilde oynamaya devam edebilirsin. Fakat şimdilik en önemli yanı baskın konusunda daha iyi olmasıdır. Ayrıca kule altına girip hedefleri ayıklama hususunda biraz daha iyi durumda olduğunu söyleyebilirim.

Volibear ile oynarken erken evrede orman bölgesini temizlemeye odaklanmalısın. Hızlı bir şekilde 6. seviye olduktan sonra oyundaki en önemli güç artışlarından birini yaşamış olursun. Ardından hata yapan rakip koridorlara gününü göstermeye çalışmalısın.

Volibear ile orman baskınlarına karşı çok dikkatli olmalısın. Çünkü erken evrede sürdürülebilirlik konusunda sıkıntı yaşar. Agresif ormancı şampiyonlara karşı açık hedef olduğunu bilmelisin. Baskın yersen bir anda geri düşebilir ve toparlama konusunda problem yaşayabilirsin.

Tekli koridorda oynandığı zaman ise bu şampiyon biraz daha farklıdır. W yeteneğinin etrafında uzun süreli hasar takaslarına odaklanman gerekir. Rakiplerin canını düşürürken aynı zamanda kendi canını yenilemeyi başarabilirsin.

Hasar takasları sırasında E yeteneğini kullanmak önemlidir. Bu yetenek beklenmedik mücadeleler başlatmak ve rakibi şaşırtmak için önemli bir yetenektir. Ormancı takım arkadaşın yardıma geldiğinde gerekirse kule dibine girmeyi bile düşünebilirsin.

Erken evre sona erdikten sonra Volibear ile nerede oynarsan oyna durum değişmeyecektir. Rakiplerine karşı mücadele başlatmak için her koşulu değerlendirmeye çalışmalısın. Baskınlarda kulelerine güvenen oyuncuları tek tek avlayarak avantaj elde edebilirsin.

Yayım tarihi
Rün olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap