Xerath CT » Xerath Counter [S10]

xerath ct counter

Xerath karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Xerath oldukça güçlü hasar potansiyeli ve mana değerinden güç alabilme becerisiyle ön plana çıkar. Onu durdurmak istiyorsan doğru hamleler ve doğru seçimler yapmalısın. Xerath CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Xerath CT seçimleri neler?

Xerath CT orta koridor:

  • Fizz
  • Pyke
  • Zed
  • Kassadin
  • Ekko

Xerath CT destek:

  • Shaco
  • Nami
  • Blitzcrank
  • Bard
  • Sona

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Xerath CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Xerath hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Xerath counter taktikleri

Xerath karşısında koridor hakimiyeti konusunda sıkıntı yaşaman çok olasıdır. Çünkü Xerath yetenek kiti sayesinde minyon dalgalarını temizleme konusunda oldukça beceriklidir. Yeteneklerinin bekleme süresi çok düşük olduğu için onları sürekli olarak minyon birliklerini temizleyebilir. Yeteneklerini kullanmaya çalıştığı zaman mutlaka minyon birliklerinden uzak durmalısın.

Xerath ile hasar takasında bulunurken çok dikkatli olmalısın. Mana barının düşük olması seni yanıltmamalıdır. Çünkü pasif yeteneği sayesinde mana kazanabilen ender şampiyonlardan biridir. Bunun için basit saldırı yapması yeterlidir. Ava giderken avlanmak istemiyorsan karşındaki şampiyonun mekanikleri konusunda bilgi sahibi olmaya çalışmalısın.

Xerath ile hasar takasına girmek istiyorsan W veya E yeteneğinin bekleme süresinde olmasına dikkatli olmalısın. Xerath bu yeteneklerden birine sahip olmadığı zaman her türlü baskına ve hamleye karşı açık halde olur. Düşük hareketlilik düzeyine sahip olduğunu unutmaman gerekir. Bunun için bir hamle yapmayı düşünüyorsan doğru zaman aralığını bulmaya çalışmalısın.

Xerath karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Takım savaşlarında Xerath’a yan bölgelerden yaklaşmaya çalışmak oldukça iyi bir fikirdir. Genel olarak arka planda kalacak ve uzun mesafeli yetenekleriyle özgü bir biçimde hasar vermeyi deneyecektir. Yan bölgelerden saldırmak ve onu etkisiz hale getirmek her zaman işe yarar. Bu sayede takım savaşlarının seyrinin değiştirebilirsin.

Xerath, Q -> W -> R yeteneklerini kullandıktan sonra takım savaşını olabildiğince geciktirmeye çalışacaktır. Bunlar onun temel hasar yetenekleridir. Dolayısıyla ekstra dikkatli olmalısın. Hamle yaptığı zaman bu yetenekleri kullanacağını bilmelisin. Bu yetenekleri kullandıktan sonra hayatta kalırsan bir takım savaşı başlatmaya çalışmalısın. Çünkü avantaj artık sende olacaktır.

Xerath kitle kontrolüne sahip şampiyonlar karşısında çok büyük problem yaşar. Bunun temel sebebi ise hareketsiz bir şampiyon olmasıdır. Kitle kontrol etkisi yetenekleriyle onu etkisiz bırakmayı başarırsan rahatsız edici hasar verebilmek için hamlelerini devam ettirebilirsin. Bu her koşulda işe yarar ama bunu yaparken kendini tehlikeye atmamalısın.

Xerath’ın potansiyeli

Xerath özellikle R yeteneğini açtığı zaman güç artışı yaşar. Bu yetenek ona ekstra rahatsız etme becerisi kazandırır. Aynı zamanda yeteneğin verdiği hasar miktarı çok fazla olacağı için bunu avantajlı bir biçimde kullanman söz konusu olacaktır. Canın az olduğu zaman dikkatli olmalısın. Çünkü bu yeteneğin kullanım mesafesi oldukça yüksektir.

Xertah, Luden’in Feryadı (Luden’s Echo) eşyasını satın aldığı zaman rahatsız etme ve koridor ittirme becerisini üst düzeye taşımış olur. Q -> W kombinasyonu ile bir minyon dalgasını hızlıca temizleyebilir. Xerath ile koridorda karşı karşıya kalırsan çok dikkatli olman gerekir çünkü eşyaların getirdiği avantaj ile koridoru hızlı bir biçimde ittirme şansına sahip olacaktır.

Xerath’ın Q yeteneği maksimum seviyeye ulaştığı zaman hasar potansiyeli artış gösterir. Bu genelde 9. seviyede yaşanan bir şeydir. Xerath, 9. seviye olduktan sonra bu yetenekten kaçmaya çalışmalısın. Aksi durumda çok fazla hasar almak zorunda kalabilirsin. Xerath karşısında oynarken bunun son derece önemli olduğunu bilmelisin.

Bu Xerath counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Xerath’ın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap