Yasuo CT » Yasuo Counter [S10]

yasuo counter

Yasuo karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, hasar potansiyeline ve hayatta kalma becerisine karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Yasuo CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Yasuo CT seçimleri neler?

Yasuo CT üst koridor:

 • Singed
 • Maokai
 • Renekton
 • Rengar
 • Nasus

Yasuo CT orta koridor:

 • Renekton
 • Rumble
 • Annie
 • Nocturne
 • Malzahar

Yasuo CT alt koridor:

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Yasuo CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Yasuo hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Yasuo counter taktikleri

Yasuo farm yapmak için Q yeteneğini kullanır. Bu yeteneği kullanılamaz durumda olduğunda bekleme süresini iyi değerlendirmen gerekir. Hasar takasında bulunmak için en doğru anlardan biri budur. Çünkü karşılık verebilmek için Yasuo tüm avantajını yitirmiş olacaktır. Bu aralıkları hasar takasında kullanırsan koridorda avantaj elde edebilirsin.

Yasuo’nun E yeteneğini kullanarak hızlıca sana yaklaşabileceğini unutmaman gerekir. Koridor aşamasında doğru konum almak bu nedenle çok önemlidir. Minyon dalgalarını iyi kontrol etmeli ve onun nerelerden gelebileceğini tahmin etmeye çalışmalısın. Gerekirse geri adım atmalı ve onun hamle şansını azaltmaya çalışmalısın.

Yasuo’ya karşı mücadele alanını iyi değerlendirmen şarttır. Agresif oyun tarzını benimsediği zaman hata yapmasını beklemelisin. Özellikle E yeteneğini kullandığı zaman sana yaklaşmak için farklı bir seçeneğe sahip olmadığını bilmeli ve buna göre hamleler yapmalısın. Gerek duyarsan ormancı takım arkadaşından destek alıp baskın düzenlemeye çalışmalısın.

Yasuo karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Yasuo son derece hareketli bir şampiyondur. Bu nedenle mücadele ederken mesafeni koruman gerekir. Takım savaşında dayanıksız olan takım arkadaşlarını bu konuda uyarmalısın. Bu sayede Yasuo’nun erişim potansiyelini engellersin. Yasuo taşıyıcı şampiyonlara ulaşamadığı zaman etkisini gösterme şansını yitiren bir şampiyondur.

Kitle kontrolü Yasuo’ya karşı en etkili çözümdür. Takım savaşlarında özel yeteneğini kullanmadan önce onu ortadan kaldırmaya çalışmalısın. Çünkü bu yetenek ona ekstra kalkan ve zırh delme kazandıracaktır. Bu senaryodan olabildiğince uzak durmalısın. Bu senaryonun işlediği hemen hemen her koşulda avantajlı çıkacak taraf o olacaktır.

Yasuo’nun W yeteneği oyunun gidişatını değiştirebilen bir yetenektir. Ancak yeteneğin bekleme süresi çok yüksektir. Onun bu yeteneği kullanma durumuna dikkat etmelisin. Ek olarak iş bitirici yeteneklerini kullanmadan önce bu yetenekten mahrum kaldığından emin olman gerekir. Bunu yapmazsan Yasuo duvarını kullanarak en etkili yeteneklerini engellemeyi başarabilecektir.

Yasuo’nun potansiyeli

Yasuo çizmelerini tamamladıktan sonra önemli bir güç artışı yaşar. Elde ettiği hareket hızı ve saldırı hızı onun için paha biçilemez değerdedir. Çizmeler tamamlanmadan önce hamle potansiyeli çok daha kısıtlıdır. Güçlü hasar takası yapmak istiyorsan oyunun başlangıç evresini bu şekilde kullanmayı denemelisin. Elbette elinde oyunun erken evresinde güçlü bir şampiyon olmalıdır.

İkinci güç artışı ise Statikk Hançer (Statikk Shiv) eşyasını aldığında gerçekleşir. Bu eşyayı tamamladığı zaman ekstra hasar verme şansı elde eder. Üstelik ekstra olarak uygulayacağı bu hasar büyü hasarı niteliği taşır. Ayrıca ekstra saldırı hızı ve kritik şansı kazanır. Tüm bunlar Yasuo’nun yetenek kitiyle uyumlu olan niteliklerdir. Bu nedenle çok dikkatli olmalısın.

Son olarak kesin ama kesin olarak Ebedi Kılıç (Infinity Edge) eşyasına dikkat etmelisin. Bu eşyayı tamamlamış bir Yasuo’yu durdurabilmek çok kolay olmayacaktır. Bire bir mücadelelere kalmamaya çalışmalısın. En önemlisi yeteneklerini kullanarak seni köşeye sıkıştırmasına izin vermemelisin. Bulunduğun konuma dikkat etmeli ve pozisyon hatası yapmamaya çalışmalısın.

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

4 yorum

  1. Merhaba,

   Öncelikle değerli yorumun için çok teşekkür ediyorum. Yasuo burada “Top” değil “Mid” için kullanılmıştır. Çünkü şu anda en yüksek kullanım alanı orta koridordur. Şayet ileride durum değişirse gerekli güncelleme yapılacak ve gerekli şampiyonlar eklenecektir. 🙂

  1. Merhaba,

   Teşekkürler bu bilgi için. Ancak Garen buradaki şampiyonların çok gerisinde kaldığından onu buraya eklemem mümkün değil. Garen CT değil demiyorum ama buradakiler kadar iyi bir Yasuo CT seçimi değil maalesef.

Yorum Yap