Yone CT » Yone Counter [S10]

yone-spirit-blossom

Yone karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, hasar potansiyeline ve bir miktar hayatta kalma becerisine kafa tutabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Yone CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Yone CT seçimleri neler?

Yone CT üst koridor:

Yone CT orta koridor:

 • Annie
 • Zed
 • Renekton
 • Lux
 • Fizz

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Yone CT seçimi yapmak için alman gereken şampiyonlar bunlardır. Bu şampiyonlardan bazılarının her yeni gelen yama ile değişiklik göstereceğini unutmamalısın. Yone hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Yone counter taktikleri

Yone koridor aşamasında son derece mobil bir şampiyondur. Bir başka ifadeyle aşırı hareketlidir. Fakat E yeteneğini kullanıp geri döndüğü zaman, bekleme süresi boyunca onu cezalandırmayı düşünebilirsin. Bu agresif oynaman gereken en önemli zaman aralığıdır.

Yone E yeteneğini kullandığında onun peşinden gitmeye çalışmamalısın. Özellikle bazı oyuncuların onu gittiği yere kadar kovalama gibi bir huyu vardır. Bu doğru bir hamle değildir. Çünkü Yone eninde sonunda orijinal noktasına geri dönecektir.

Menzilli bir şampiyon ile oynarken menzil avantajını en iyi şekilde kullanmaya çalışmalısın. Sürekli onu rahatsız etmeli ve baskı kurmalısın. Tüm bunları yaparken yeteri kadar geride durduğundan emin olmalısın. Bu sayede kolayca sana ulaşmasına engel olmuş olursun.

Yone karşısında strateji

Takım savaşı gerçekleştirirken olabildiğince hızlı bir biçimde hareket etmeli ve takım arkadaşlarına çok yakın durmamalısın. Bunu yaptığın zaman Yone’nin güvenli bir şekilde R yeteneğini kullanmasına engel olmuş olursun.

Orman bölgesinde, nehir bölgesinde ve görevlerin etrafında dikkatli olmalısın. Buralar Yone’nin R yeteneği için ideal alanlardır. Dolayısıyla aşırı dikkatli olmalı ve buralarda savaş başlatmamaya çalışmalısın. Savaş başlatırsan bundan avantajlı çıkacak taraf Yone olacaktır.

Tıpkı koridor aşamasında olduğu gibi takım savaşlarında da aşırı dikkatli olmalısın. Çünkü Yone E yeteneğini kullanarak seni kandırmaya çalışabilecektir. Üzerine fazla gitmemeli, menzilli şampiyonları kullanarak ona hasar vermeye çalışmalısın.

Yone karşısında kısa ipuçları

 • Yone’nin kritik vuruş şansı iki katıdır ancak hasar verdiği zaman hasarının sadece %80’inin uygulama şansı vardır.
 • Yone ileri doğrul atıldığında rakipleri havaya sıçratan bir rüzgar yaratır ve bunu her üçüncü başarılı Q yeteneğinde gerçekleştirir.
 • W yeteneğinin kalkan kazandırma miktarı isabet eden her şampiyon başına daha fazla olur.
 • Q ve W yeteneklerinin bekleme süresi ve kullanma süresi Yone’nin sahip olduğu saldırı hızına göre değişiklik gösterir.
 • E yeteneği yarıda kesilirse veya kitle kontrol etkisi uygulanırsa Yone bundan etkilenir. Ancak kitle kontrolü sona erdiğinde Yone asıl vücuduna geri dönecektir.
 • Q, E ve R yetenekleriyle ileri sıçrayabilen Yone tümünde duvarlardan geçmeyi başarabilir.
 • R yeteneğini kullandığı zaman her zaman son isabet eden şampiyonun arkasında çıkar; kimseye isabet edemezse maksimum mesafeye gider.
 • E yeteneğine kavuştuğu zaman güçlü ve güvenli bir hasar takası silahı olmuş olur.
 • E yeteneğini güvenli bir yerde kullandığı zaman dilediği gibi haritada dolanabilir ve agresif hamleler gerçekleştirebilir.
 • R yeteneğini doğru kullandığı sürece takım savaşlarının seyrini değiştirebilir.
 • Özellikle Hayalet Dansçı (Phantom Dancer) ve Ebedi Kılıç (Infinity Edge) eşyalarını tamamladığı zaman çok güçlü hale gelir.
 • Q yeteneğinin ileri atılmasını ve R yeteneğini ıskaladığı zaman savunmasız kalır.
 • E yeteneğini kullandığında vücuduna geri dönmesi garantidir. Bu onu cezalandırmak için ideal bir seçenektir.

Yone’nin potansiyeli

Her ne kadar Q ve E yeteneklerine eriştiğinde güç artışı yaşasa bile asıl önemli güç artışını R yeteneğine ulaştığında yaşar. Bu yetenek ona çok büyük bir baskı potansiyeli sunar. Bu potansiyele karşı dikkatli olman gerektiğini bilmelisin.

Yone bir şekilde eşyalarından %100 kritik şansı elde ettiğinde çok dikkatli olman gerekir. Pasif yeteneğinin ona iki katı kritik şansı verdiğini unutmamalısın. Bu çok tehlikeli bir orandır. Bu nedenle çok fazla yakına gelmemeye dikkat etmelisin.

Yone özellikle takım savaşlarında gerçek gücünü gösterme eğilimindedir. R yeteneği en önemli takım savaşı silahıdır. Bu yetenek sayesinde birden fazla rakibi hedefleme şansına sahiptir. Bu nedenle takım savaşlarında takım arkadaşlarına aşırı yakın durmamaya çalışmalısın.

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap