Yone Rün » Yone Build [S10]

yone-classic

Yone, Runeterra dünyasının 150. şampiyonu olarak vadiye ayak basmayı başardı. Yasuo’nun kardeşi geri döndü ama sen onun yoluna çıkmak istemezsin. Lanetin bir hedefi olmak istemiyorsan yapacağın en iyi şey onun kılıcından uzak durmaktır.

Yone rün seçimleri konusunda kafan karışmış olabilir. Amacım en doğru seçimi yapmanı sağlayıp şampiyondan ekstra verim almandan yana. Bunun için aşağıdaki rün ve eşya önerilerimi gözden geçirmeni öneririm. Ayrıca sormak istediğin bir şey varsa bunları yorumla bana ulaştırabilirsin.

Yone Rün

Yone rün seçimi yaparken iki temel rüne bağlı kalır. Bunlardan biri Yenilmez (Conqueror) ve bir diğeri Hortlağın Pençesi (Grasp of the Undying) şeklindedir. Her iki rünün de kullanım noktası ve yeri farklıdır. Dexerto’dan aldığım görselleri sizinle aşağıda paylaşıyorum.

yone-conqueror-rune-page-lol

Yenilmez (Conqueror) suikastçı ve “bruiser” olarak ifade edilen her şampiyonun öncelikli seçimi olduğundan Yone için bunu tercih edebilirsin. Alt rünler konusunda çeşitlilik Efsane: Çeviklik (Legend: Alacrity) veya Efsane: Sıvışma (Legend: Tenacity) arasından bir seçim yapabilirsin.

 • İsabet (Precision)
  • Yenilmez (Conqueror)
  • Zafer (Triumph)
  • Efsane: Çeviklik (Legend: Alacrity)
  • Son Direniş (Last Stand)
 • Büyücülük (Sorcery)
  • Bulut Pelerini (Nimbus Cloak)
  • Yaklaşan Fırtına (Gathering Storm)

yone-grasp-of-the-undying-runes-lol

Hortlağın Pençesi (Grasp of the Undying), Yone için yapılacak tank seçimidir. Q yeteneğiyle dolum yapabileceği unutulmamalıdır. Canını hızlı bir şekilde yükseltip oyundaki herkesten daha fazla cana sahip olabilir. W yeteneğinden gelen kalkan ile büyük bir tanka dönüşebilir.

 • Azim (Resolve)
  • Hortlağın Pençesi (Grasp of the Undying)
  • Kalkan Darbesi (Shield Bash)
  • İkinci Şans (Second Wind)
  • Canlandır (Revitalize)
 • İsabet (Precision)
  • Zafer (Triumph)
  • Efsane: Çeviklik (Legend: Alacrity)

Yone Eşyalar

Yone eşya dizilimi konusunda oynadığın rolün önemi büyük olacaktır. Genel olarak orta koridorda tercih edilecek bir şampiyon olduğunu aklından çıkarmamalısın. Bu nedenle benim önereceğim söz konusu eşyalar bunun üzerine olacaktır.

 • Temel Eşyalar
  • Hayalet Dansçı (Phantom Dancer)
  • Savaşçı Çizmeleri (Berserker’s Greaves)
  • Ebedi Kılıç (Infinity Edge)
 • Son Eşyalar
  • Ölümün Dansı (Death’s Dance)
  • Koruyucu Melek (Guardian Angel)
  • Gecenin Kıyısı (Edge of Night)

Yone Yetenekleri

Yone’nin yetenek kiti çok ilginç bir karışıma sahip. Yetenek kiti aynı zamanda hem suikastçı hem de bruiser olmayı sağlayan bir yapıda diyebilirim. Bu açıdan onu çok yönlü olarak nitelendirsem daha doğru olacaktır.

Takım savaşlarında gücünü gösterecek ve aynı zamanda mücadele uzadıkça kendini ispat edecek bir şampiyon arıyorsan Yone doğru seçim olacaktır. Şimdi istersen yeteneklerini daha yakından tanımaya başlayalım ve şampiyonun neler yapabileceğini öğrenelim.

Pasif – Avcının Yolu (Way of the Hunter)

yone-way-of-the-hunterYone’nin pasif yeteneği çift yönlüdür. İlk kılıcını kullandığında fiziksel hasar verir ama ikinci kılıcını kullandığında %50 oranında büyü hasarı verir. Belirli bir bekleme süresine sahip değildir. Dolayısıyla bundan faydalanmak işine gelebilir.

Kritik vuruş açısından durum biraz farklıdır. Eşyalardan iki katı kritik vuruş şansı almasına rağmen kritik vuruşların hasarı azaltılmıştır. Bu konuda dikkatli olmanı öneririm. Kritik vuruş hasarından çok büyük beklentin olursa boşa çıkabilir.

Q – Ölümcül Çelik (Mortal Steel)

yone-mortal-steelYone’nin bu yeteneği oldukça tanıdık gelecektir. İki dolum elde eden mekaniğe sahiptir. Dolum ile güçlendirilmiş hali biraz daha farklı olduğundan daha farklı ve daha duruma uygun hamleler yapmayı düşünebilirsin.

Yone ileri doğru vuruş yapar ve fiziksel hasar verir. Üçüncü Q yeteneğinde ise bir rüzgar dalgası oluşturur ve ileriye doğru sıçrar. Bu senin temel hasar yeteneğin olacaktır. Aynı zamanda onu minyon dalgası temizlerken kullanacaksın. Kısacası bu yetenek her şeyin diyebilirim.

W – Tayfbiçen (Spirit Cleave)

yone-spirit-cleaveYone’nin bu yeteneği koruma içgüdüsü ile kaplı bir yetenektir. Yone ileriye doğru kılıcını savurur ve belirli bir alanda yer alan rakipleri etkiler. Hedefin maksimum canına göre hasar vererek onları bir anlamda ürkütmeyi başarır.

Bu yetenekle savrulan kılıç bir rakibe isabet ettiğin zaman Yone geçici olarak kanlan kazanır. Kazanılan kalkan miktarı onun niteliklerinden bağımsız olarak yeteneğin isabet ettiği şampiyon sayısına göre artış gösterir.

E – Özgür Ruh (Soul Unbound)

yone-soul-unboundYone’nin oynanış mekaniğinin merkezinde yer alan yetenektir. Yone ruh biçimine bürünür, hareket hızı kazanır ve vücudunu geride bırakır. Ruh biçimi son bulduğunda hemen kendine doğru harekete geçip ruhu bedenine geri döner.

Ruhun bedene geri dönüşü elbette bedavadan olmaz. Bu geri dönüş sırasında ruh biçimindeyken verdiği hasarın bir miktarını oransal olarak uygular. Yeteneği kullanırken aşırı dikkatli olman gerekir. Her zaman rastgele kullanım gerçekleştirmeni hiç önermem.

R – Mühürlü Kader (Fate Sealed)

yone-fate-sealedYone’nin özel yeteneği nevi şahsına münhasır denilecek cinsten bir yetenektir. İleriye doğru çok hızlı bir biçimde hücum eder ve bu sırada kılıçlarını kullanırken önüne çıkan her şeye hasar vererek olağanca gücünü gösterir.

Yone hasar verdiği son hedefin arkasında belirir. Bu sırada hasar vermiş olduğu tüm hedefleri havaya doğru sıçratır. Özellikle takım savaşlarında dengeleri bozmak için oldukça önemli bir yetenektir. Bu yeteneğin tam anlamıyla mükemmel bir combo yeteneği olduğunu söyleyebilirim.

Yone nasıl oynanır?

Yone alışılmışın dışında bir suikastçı şampiyondur. Onun tam anlamıyla bir suikastçı olduğunu söylemek mümkün değildir. Daha çok bruiser karışımı bir yapısı vardır. Bu yüzden hem hasar veren hem de dayanıklı olabilen iki farklı build yolu bulunur.

Bir yakın dövüş şampiyonu olmasına rağmen menzilli şampiyonlara karşı çok büyük sıkıntı yaşamaz. Çünkü yeteneklerinin etki menzili oldukça iyi durumdadır. Uzaktan bile olsa Q ve W yetenekleriyle minyon temizleme becerisi vardır.

Yetenek kiti skor almasına oldukça yaygındır. Özellikle oyunun erken evresinde skor alma olasılığı çok yüksektir. Q yeteneğinin dolumlarını yerine getirmesi ve ardından E yeteneğiyle dalış gerçekleştirmesiyle birlikte büyük bir hamle yapabileceğini unutmamak gerekir.

Yone ile oynarken öğrenmen gereken en önemli kombinasyon Q ve E yeteneklerini içerir. Q yeteneğinin dolumlarını takip etmelisin. Ardından E yeteneğini kullanarak rakibi ablukaya alma hamleni yapabilirsin. Bunun temel kombinasyon olduğunu unutmamalısın.

Özel yeteneğin takım savaşlarını değiştirebilme potansiyeline sahiptir. Özellikle takımının pozisyonu çok iyiyse rakip takımı dağıtma şansın vardır. Burada tank olman durumunda ilk hamleyi yapmayı düşünebilirsin. Ancak bir suikastçı olman durumunda geride durman daha sağlıklıdır.

Yone fazlasıyla esnek bir şampiyondur. Bir bruiser olabilir, tamamen bir suikastçı olabilir veya bir tank olabilir. Karşı takımı seçim ekranında çaresiz bırakabilirsin. Elbette bunun için önce şampiyona hakim olmalı ve oyununu en iyi şekilde ortaya koymalısın.

Yayım tarihi
Rün olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

16 yorum

  1. Merhaba,

   Etkinlik bittikten sonra bir daha renk paletlerini almak mümkün olmayabilir. Benzer etkinlik ileride yine gelirse bu renk paletlerine ulaşmanız söz konusu olabilir. Ama gelir mi? İşte orasını bilemiyorum maalesef.

  1. Merhaba,

   Tam olarak bir oyun oynama biçimi tercihi diyebilirim. Yone suikastçı ve aynı zamanda tank olabilen bir şampiyon. Suikastçı olunacak ise Yenilmez, tank olunacak ise Hortlağın Pençesi seçilir. Çünkü tank eşyalarıyla ve oyundaki mevcut durumla çok daha uyumlu bir seçimdir. Tank olarak oynamak istiyorsanız Hortlağın Pençesi size bu konuda daha fazla yardımcı olacaktır.

  1. Merhaba,

   Biraz zor soru. Genel anlamda “çok uygun” bir karakter olduğunu söyleyemem. Deneyen ve sonuç almaya çalışan oyuncular ise var. Yine standart Yenilmez rün yolunu tercih etmeniz gerekir. Eşyalarda ise Jilet Gibi (Bloodrazor) güçlendirmesiyle başlayıp standart build ile devam edebilirsin.

 1. Yone’yi bruiser olarak oynamak için hangi rünü kullanmam daha mantıklı olur? Birçok kişi Yenilmez öneriyor ama sizin öneriniz nedir?

  1. Merhaba,

   Yone ile Bruiser şeklinde oynamak istiyorsan eğer Yenilmez yolunu seçmen çok daha mantıklı olur. Ayrıca eşyaları da buna uygun olarak planlaman gerektiğini unutmamalısın.

 2. Yone karakteri hakkında geniş çaplı bir bilgi arıyordum. Yetenekleri ile ilgili gerçekten faydalı bir paylaşım olmuş. Bu tür paylaşımların gelmesini merakla bekliyorum. Emeğinize sağlık teşekkürler.

  1. Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ediyorum. Her yeni karakterde bu tür paylaşımlar gelmeye devam edecek. Şimdilik eskilere pek bulaşmıyorum onlar nasıl olsa bilinen şeyler. Yenilenen ve yeni gelen karakterler asıl hedefim. 🙂

 3. Yone için muhteşem bir içerik. Uzun zamandır böylesini görmüyordum. Ellerinize sağlık. 🙂

 4. Yone için inanılmaz işe yaradı çok teşekkürler. Her yamada güncelleme yapıyor musunuz yoksa hep aynı rünleri mi kullanıyorsunuz?

  1. Merhaba,

   Değerli yorumunuz için çok teşekkürler. Her yamada içerik gözden geçiriliyor. Dramatik bir değişiklik olması durumunda içerik değiştiriliyor. Yoksa kaldığımız yerden devam. 🙂

 5. Yone konusunda gerçekten çok önemli bilgiler paylaşmışsınız çok teşekkür ediyorum. Videolarla birlikte çok fazla şey öğrenmiş oldum.

  1. Merhaba,

   Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Bir şeyler öğrenebilmeniz beni mutlu etti. Umarım diğer şampiyonlar için de bir şeyler öğrenmeye devam edersiniz. 🙂

Yorum Yap