Zac CT » Zac Counter [S10]

zac ct counter

Zac karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Hayatta kalma becerisiyle ön plana çıkan bu şampiyon karşısında kazanan taraf olmak istiyorsan oyunu kuralına göre oynamalısın. Bunu başardığın zaman doğru Zac CT seçimini yapmış olursun.

Zac CT seçimleri neler?

  • Kayn
  • Hecarim
  • Vi
  • Nunu & Willump
  • Shyvana

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Zac CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Zac hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Zac counter taktikleri

Zac mücadele başlatma konusunda ona yardımcı olan Q ve E yetenekleri açısından problem yaşayabilen bir şampiyondur. Çünkü bu yeteneklerin başlangıçtaki bekleme süreleri çok yüksektir. Bu nedenle söz konusu yetenekleri kullanırken son derece seçici davranır. Onu bu yeteneklerden yoksun bir şekilde yakalarsan hemen onun işini bitirmeye çalışmalısın.

Baskın düzenlerken Zac sadece Q yeteneğini kullanarak seni yakalamaya ve çekmeye çalışacaktır. Bu yapabilmesi için bir minyon birliğine veya şampiyona saldırması gerekir. Bu nedenle onu koridorda gördüğün zaman minyon birliklerinin yanında çok fazla durmamaya çalışmalısın. Karşı baskın düzenlerken bu durumu aklından çıkarmamalısın.

Zac genel olarak orman kamplarını temizleme konusunda bazı problemler yaşayabilen bir şampiyondur. Özellikle Yampiri Yengeç (Scuttle Crab) öldürmeye çalışırken E yeteneğini kullanmak zorunda kalır. Bu hedefi ortadan kaldırmaya çalıştığını görürsen E yeteneğinin bekleme süresinde olduğunu anlayabilirsin. Bu durumda elinde herhangi bir kaçış becerisi kalmayacağını bilmelisin.

Zac karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Oyunun erken evresinde ve orta evrenin başlangıcında Zac’in pasif yeteneğine çok dikkat etmelisin. Çünkü pasif yeteneği sayesinde ölmek yerine parçalara ayrılsa bile tüm parçaları ortadan kaldırmak pek mümkün olmayabilir. Bunun için Çarp (Smite) büyüsünden destek almayı düşünebilirsin.

Zac’in R yeteneği takım savaşlarında çok faydalıdır. Takım savaşlarında pek iç içe durmamaya özen göstermelisiniz. Takım olarak yapmanız gereken arada mesafeler bırakmaktır. Aksi durumda R yeteneğini kullanan Zac takımına çok güçlü bir yavaşlatma etkisi uygulayabilecektir. Bu yetenek kullanıldığı zaman onu durdurmak pek mümkün değildir.

Zac ilk hamle yapan taraf olması durumunda onunla hemen mücadeleye girişmek gibi bir hataya düşmemek gerekir. E yeteneğini kullandığı zaman oldukça dayanıklı olur çünkü ründen gelen Artçı Şok (Aftershock) etkisi devreye girer ve kullandığın tüm yetenekler bir anlamda boşa gitmiş olabilir. E yeteneğinden kaçmalı ve pratik hamlelerle R yeteneğini kullanmasına engel olmalısın.

Zac’in potansiyeli

Zac ilk orman eşyasını bitirdikten sonra orman kamplarını temizleme konusunda çok daha becerikli olur. Verdiği hasar artış gösterir ve bu sayede kampları temizlemekte sıkıntı yaşamamaya başlar. Kamp temizlerken ona pek fazla yaklaşmamaya çalışmamalısın. Çünkü orman eşyasının pasif yeteneği devreye girebilecek ve seni alevler içerisinde bırakabilecektir.

Zac, Ruh Gömleği (Spirit Visage) eşyasını satın aldıktan sonra büyük bir güç artışı yaşar. Çünkü pasif yeteneğinden gelen parçalanma becerisi ekstra can iyileştirme olanağı kazanır. Bu noktadan sonra onu kamplarda ve ormanda yakalamak çok kolay değildir. Çünkü kamplardan aldığı hasarı kolayca geri karşılayabilecektir.

Zac genellikle oyunun 3. seviyesinde baskın düzenleyen bir şampiyondur. Yakaladığı zaman rakibi etkisiz bırakma potansiyeli çok güçlü olduğu için bunu kullanmaya çalışacaktır. E yeteneğinden gelen havaya sıçratma özelliğinin farkında olman gerekir. Baskın söz konusu olduğunda takım arkadaşlarına yardım etmeye gitmeli veya tam tersi koridorda bir baskın planı gerçekleştirmelisin.

Bu Zac counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Zac’in karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap