Zed CT » Zed Counter [S10]

zed ct counter

Zed karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, hayatta kalma becerisine ve hasar potansiyeline karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Zed CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Zed CT seçimleri neler?

  • Malphite
  • Garen
  • Rumble
  • Heimerdinger
  • Diana

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Zed CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Zed hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Zed counter taktikleri

Zed koridor aşamasında farm yapma ve ileriye doğru çıkma konusunda problem yaşayan bir şampiyondur. Farm yapmasını sağlayacak tek yetenek Q yeteneğidir. Onu düzenli olarak rahatsız etmek can yenileme açısından problem yaşamasını sağlayacak ve onu geri düşürecektir. Bu açıdan bulduğun her fırsatı değerlendirmen gerektiğini bilmelisin.

Sürekli olarak koridoru ittirmeye çalışmalısın. Daha sonra haritada gezerek skor katkısı yapmaya çalışmalısın. Doğru şekilde onu kule altına hapsetmeyi başarabilirsen farm yapmak zorunda kalacaktır. Bu açıdan sana yetişemeyecek ve yine geri düşecektir. Bunu başarabilmek için haritada gezinme becerisi yüksek şampiyonlar almaya çalışabilirsin.

Koridor aşamasında onu 1 kez öldürmen bile öne geçmek için mükemmel bir hamle olacaktır. Oyunun başlangıcında zırh kazandıran eşyalara yatırım yaparsan onun hasar potansiyelini kısıtlamış olursun. Bununla birlikte gücünün yükseldiği anlara ekstra dikkat etmeye çalışmalısın. Zed, kartopu etkisiyle güçlenen bir şampiyondur. Bu gerçekleşmezse basitçe geri düşmeye başlar.

Zed karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. En önemlisi rün seçimlerinde hayatta kalmanı sağlayacak rünlere yönelmelisin. Dayanıksız bir şampiyonla oynuyorsan erkenden Zhonya’nın Kumsaati (Zhonya’s Hourglass) almak faydalı olabilir. Söylediğim gibi oyunun erken ve orta evresinde gücü oldukça fazladır. Bunu azaltmanın yollarını bulmalısın.

Zed 6 olduktan sonra özel yeteneğini kullandığı zaman ona uygun zamanlama ile karşılık vermeye çalışmalısın. Burada yapacağın saniyelik bir hata bile ölmene neden olabilecektir. Dolayısıyla ekstra dikkatli olman önemlidir. Zırh almak ve zırh değeri yüksek olan şampiyonlarla oynamak tek hamlede ölmemek için çok değerlidir.

Zed karşısında ne yaparsan yap dayanıksız bir şampiyona sahipsen 1’e 1 mücadelelere girişmeye çalışmaman gerekir. Bu intihar etmekle eşdeğer bir durumdur. R yeteneğinin gücü çok fazladır ve bu yeteneği doğru zamanda kullanarak seni etkisiz bırakarak geri çıkmayı başarır. Takım savaşlarında dayanıksız olan taşıyıcı şampiyonlara yönelmesinin temel sebebi budur.

Zed’in potansiyeli

Zed, seviye 3 olduğu zaman diş göstermeye başlar. Bunun için dikkatli olmalısın. Sadece bir kombinasyon ile canının büyük bir kısmını götürebilecektir. Ancak bu hamleyi ıskalaması durumunda onun üzerine gidip onu cezalandırmaya çalışmalısın. Çünkü kaçış yeteneğini sana hasar vermek için kullanacağı için tekrar kaçma şansı olmayacaktır.

Zed, 6. seviye olduğu zaman R yeteneğine erişim sağlamış olur. Karşısında zırh değeri düşük bir şampiyon olması durumunda onu kolayca etkisiz bırakma şansı elde eder. Tüm yeteneklerini tek seferde kullanması yeterli olacaktır. Bu nedenle onun karşısında pozisyon hatası yapmamaya özen göstermelisin. Takımındaki diğer taşıyıcı şampiyonları da bu konuda uyarmalısın.

Zed zırh delici bir eşyaya sahip olduğu zaman çok güç kazanır. Bu durumda ekstra dikkatli oynamaya başlaman gerekir. Koridorları ittirirken çok fazla ileri çıkmamalısın. Çünkü fırsatını yakaladığı zaman sana doğru hamle yapmaktan çekinmeyecektir. Minyon dalgalarını doğru konumlarda bırakmalı ve geri çıkmayı düşünmelisin.

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap