Ziggs CT » Ziggs Counter [S10]

ziggs ct counter

Ziggs karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, hasar potansiyeline ve hayatta kalma becerisine karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Ziggs CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Ziggs CT seçimleri neler?

  • Pyke
  • Ekko
  • Kassadin
  • Yasuo
  • Morgana

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Ziggs CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Ziggs hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Ziggs counter taktikleri

Ziggs koridor aşamasında Q yeteneğini kullanarak sürekli olarak karşısındaki şampiyonu rahatsız etmeye çalışır. Bu yeteneğin bekleme süresi oldukça düşüktür ancak yetenek bir beceri atışıdır. Alan hasarı veren bu yeteneğin hasar miktarı oldukça iyidir. Bu nedenle gereksiz hasar almamak için minyon birliklerinin yakınında çok fazla durmamaya çalışmalısın.

Ziggs, W yeteneği olmadığı sürece son derece hareketsiz bir şampiyondur. Bu yeteneğin bekleme süresi oldukça yüksektir. Ayrıca Ziggs zaman zaman bu yeteneğini rakibi rahatsız etmek veya son vuruş yapmak için kullanabilir. Bu tür zamanları avantajlı bir şekilde kullanmalı ve hasar takasından avantajlı çıkmaya çalışmalısın. Gerekirse ormancı takım arkadaşından destek almalısın.

Ziggs’in tüm basit yetenekleri kısa ve orta mesafeye etki eden ama alan hasarı veren beceri atışlarıdır. Bu nedenle koridoru ittirme konusunda çok avantajlı bir şampiyondur. Fakat bu durumun aynı zamanda bir dezavantajı vardır. Ormancı takım arkadaşınla koordineli bir biçimde ona çok daha kolay bir biçimde baskın düzenleyebilirsin.

Ziggs karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Takım savaşlarında Ziggs arka planda kalacaktır. Yeteneklerini kullanarak aynı anda birden fazla hedefe hasar vermeye çalışacaktır. Ziggs’in Q yeteneği bu açıdan özel bir yetenektir ama bu yeteneği yakın mesafeden tutturmak çok kolay olmayabilir. Aradaki mesafeyi kapatmak için her fırsatı değerlendirmeye çalışmalısın.

Oyunun orta evresi tamamlandıktan sonra çok dikkatli olman gerekir. Özellikle dış kuleler ortadan kalktıktan sonra Ziggs haritanın hemen hemen her bölgesine etki etmeye başlar. Neredeyse global etkiye sahip olan R yeteneğini kullanarak çok uzak mesafelerden mücadelelere katkı sağlayabilecektir. Bu nedenle ormanda ve nehirde görüş kontrolünü ele geçirmeye çalışmalısın.

Ziggs pasif yeteneği sayesinde bu oyunda en iyi kule indiren şampiyonlardan birisi olmayı başarır. Ayrıca W yeteneğinin bu konuda ona sağladığı önemli bir katkı vardır. Kulelerin canlarına çok dikkat etmelisin. Çünkü Ziggs ve takımı kuşatma planını uygulamaya koyduğu zaman kısa süre içerisinde kuleleri yıkma başarısını gösterebilecektir.

Ziggs’in potansiyeli

Ziggs, Sihirbaz Pabuçları (Sorcerer’s Shoes) ve Luden’in Feryadı (Luden’s Echo) eşyalarını tamamladıktan sonra çok güçlü bir güç artışı yaşar. Bu noktadan sonra minyon dalgalarını çok hızlı bir şekilde temizlemeye başlar. Onu koridorda tek başına bırakmamalısın. Çünkü bu gerçekleştiği zaman saniyeler içerisinde bir kuleyi yıkma başarısını gösterebilecektir.

Orman bölgesinde savaşırken çok dikkatli olmalısın. Özellikle kesişme noktalarına çok dikkat etmelisin. Çünkü Ziggs bu tür bölgeleri W ve E yeteneğiyle kapatabilecek, geçişleri engelleyebilecek ve takımına avantaj kazandırabilecektir. Takım savaşı yapmaya karar verdiğin zaman bunun yerini iyi seçmelisin. Dar alanlarda Ziggs her zaman avantajlı çıkabilecektir.

Lich Boğan (Lich Bane) eşyası çok popüler bir tercih değildir. Ancak söz konusu eşya ona ekstra katkı sağlayabilen eşyaların başında gelir. Karşındaki oyuncu bu eşyayı almışsa oyun stilini değiştirmen gerekebilir. Çünkü her bir güçlendirilmiş basit saldırı etkisinden çok ama çok daha fazla hasar verebilecektir. Üstelik bu hasar kulelere ve harita görevlerine karşı da geçerli olabilecektir.

Bu Ziggs counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Ziggs’in karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap