Zilean CT » Zilean Counter [S10]

zilean ct counter

Zilean karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, hayatta kalma becerisine ve işlevsellik potansiyeline karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Zilean CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Zilean CT seçimleri neler?

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Zilean CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Zilean hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Zilean counter taktikleri

Zilean karşısında mücadele ederken hareketli olman gerekir. Seni Q yeteneğiyle etkilediği zaman ondan kaçarken iyi bir rota çizmek gerekir. Çünkü W yeteneğini kullanarak sana ikinci bir zaman bombası eklemeyi başarabilecektir. Bu ekstra hasar alman anlamına geleceği için dikkatli olmalısın. Ondan kaçarken düz bir doğrultuda koşmak yerine ona doğru ilerlemeyi düşünebilirsin.

6. seviye olduktan sonra Zilean aşırı agresif oyun stiline geçiş yapacaktır. Bunun sebebi R yeteneğini kullanarak kendisini veya takım arkadaşını hayatta tutabilecek olmasıdır. Özel yeteneğini birisinde veya kendisinde kullandığı zaman odak noktanı hemen değiştirmelisin. Yeni hedefine yüklenmeli ve onu ortadan kaldırmaya çalışmalısın.

Zilean’ın hasar potansiyeli eşyalarıyla birlikte artış gösterir. Q -> W -> Q kombinasyonu ile çok fazla hasar verebileceğini unutmamalısın. Bu nedenle bombalardan kaçabilmek çok önemlidir. Ayrıca zaman zaman bu bombaları minyon birliklerine ekleyecektir. Bu tür birliklerden olabildiğince uzak durmaya çalışmalısın. Zahmetsiz bir biçimde hasar almak istemiyorsan pozisyonuna çok dikkat etmelisin.

Zilean karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Takım savaşlarında ilk olarak Zilean’ı ortadan kaldırmaya çalışabilirsin. Bunu yaparsan R yeteneğini kullanmasını sağlayabilir veya kullanamadan onu etkisiz bırakmayı başarabilirsin. Bu sayede takım savaşının geriye kalan kısmını çok daha kolay hale getirebilirsin. 5’e 4 yapılacak bir takım savaşından avantajlı çıkma olasılığın çok daha yüksektir.

Zilean genellikle harita kontrolünü sağlamak için tek başına hareket eder. Baron veya Ejder gibi hedeflere totem bırakmaya çalıştığında ona tuzak kurmayı düşünebilirsin. Bu sayede büyülerini kullanmasını sağlayabilirsin. En iyi ihtimalle R yeteneğini boşa kullanmasını sağlamış olursun. Böylece bir sonraki baskın denemesinde başarılı olma şansını yükseltmiş olursun.

Takım savaşları başladığı zaman Zilean eğer özel yeteneğini hiper taşıyıcı bir şampiyonun üzerinde kullanırsa hızlı bir biçimde onu ortadan kaldırmaya çalışmalısın. Bunu yapmazsan takım savaşını kaybeden taraf sen olursun. Alternatif olarak R yeteneğinin etkisinin bitmesini bekleyip sonra harekete geçebilirsin. Ancak aradaki zamanı iyi değerlendirmen gerekir.

Zilean’ın potansiyeli

Zilean oyunun ilk seviyesinde çok güçlü değildir. Ancak 2. seviye olduktan sonra güç artışı yaşar çünkü Q -> W -> Q kombinasyonunu uygulama şansı elde eder. Çift bombaya ulaştığı zaman vereceği hasar gerçekten çok yüksektir. Bombalardan kaçmak önceliğin olmalıdır. Çünkü bu bombalara yakalanırsan koridorda kalma şansını önemli ölçüde düşürmüş olursun.

Zilean skor katkısı elde etme konusunda son derece başarılı bir şampiyondur. Bunun sebebi koridor aşamasındayken kullanacağı yetenekleridir. Özellikle 6. seviye olduktan sonra çeşitli stratejiler düzenleyerek takım arkadaşının skor elde etmesini sağlayabilir. Bu konuda çok dikkatli olmalısın. Tek yapman gereken R yeteneğini boşa kullandırtmaktır.

Oyun ilerledikçe Zilean çok daha güçlü hale gelir. Bu koşullar geçerli olduğu zaman takımına yapacağı katkı çok daha fazla olacaktır. R yeteneğinin bekleme süresi azalacağı için bunu çok daha sık kullanma şansı elde eder. Bunun için agresif bir oyun stili tercih edebilirsin. R yeteneği her ne zaman bekleme süresinde olduğunda takım savaşı başlatmayı düşünebilirsin.

Bu Zilean counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Zilean’ın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap