Zyra CT » Zyra Counter [S10]

zyra ct counter

Zyra karşısında oyunu kuralına göre oynayacak bir şampiyon seçmelisin. Rakibin onu aldığında, hayatta kalma becerisine ve fiziksel dayanıklılık potansiyeline karşı ayakta kalabilecek bir şampiyon seçmen gerekir. Peki bunu nasıl yapacaksın? Zyra CT rehberi sana bu konuda yardımcı olacaktır.

Zyra CT seçimleri neler?

  • Shaco
  • Swain
  • Maokai
  • Vel’Koz
  • Xerath

Yukarıdaki seçimlerden göreceğin gibi Zyra CT seçimi yapmak için dikkat etmen gereken şampiyonlar bunlardır. Bir şampiyon her gelen yamada onun karşısında seçilebilecek bir şampiyon olmaya devam ediyorsa ona güvenmelisin. Zyra hakkında daha fazla bilgiye resmi sayfasından ulaşabilirsin.

Zyra counter taktikleri

Zyra koridor aşamasında karşısında olmak istemeyeceğin şampiyonlardan biridir. Onun karşısında durabilmek için sürdürülebilirlik açısından herhangi bir problem yaşamayan şampiyonlara yönelmelisin. Çünkü her koşulda hasar alacak ve sürekli azar azar verilen hasar ile başa çıkmak zorunda kalacaksın. Alternatif olarak bir büyü direnci eşyasıyla maça başlamayı düşünebilirsin.

Zyra oldukça dayanıksız bir şampiyondur. Doğru bir şekilde odaklanmayı başardığın sürece onu kolayca öldürebilirsin. Takım arkadaşlarınla bir şekilde iletişim kurman önemlidir. Özellikle baskın düzenleme konusunda ormancı takım arkadaşın ile irtibat halinde olmalısın. Oyunun erken safhasında skor avantajı elde etmek çok önemlidir.

Zyra’nın bitkilerini hafife almamalısın. Çünkü bu bitkiler oyunun genelinde çok ciddi hasarlar verebilme potansiyeline sahiptirler. Ancak en dikkat çekici yanları koridor aşamasında verdikleri hasardır. Bitkilerin saldırı mesafesinde durmamak için ekstra çaba göstermelisin. Bitkiler tarafından hedeflendiğin zaman koridorda kalma şansını azaltmış olursun.

Zyra karşısında strateji

Şampiyon seçiminde dikkatli olmalısın. Zyra genellikle koridordan ayrılıp tek başına totem yerleştirmeye çalışır. Bu tür zamanları kullanarak ona tuzak kurmayı deneyebilirsin. Oyunun orta evresini geçtikten sonra totem bırakmak için takım arkadaşlarından ayrıldığında hemen bir takım savaşı başlatmayı düşünebilirsin. Böylece takım savaşlarında avantaj elde edebilirsin.

Zyra genellikle çalılıklarda saklanmayı ve buradan hamleler yapmayı deneyecek bir şampiyondur. Bu hamlesine çok dikkat etmelisin. Çünkü uygun kombinasyonu yakaladığı zaman seni öldürebilme potansiyeline sahiptir. Çalılıklara girip çıkarken çok dikkatli olmalı ve koridor aşamasında uygun yerlere totemler bırakmaya çalışmalısın.

Zyra’ya karşı hamle yaparken dikkat etmen gereken durum R yeteneğidir. Çünkü R yeteneğini kendinde kullanarak kendini korumaya alabilecek ve aynı zamanda etki alanındaki tüm hedefleri havaya sıçratmayı başarabilecektir. Bunun için ileri sıçrama gibi yeteneklerini ve büyülerini R yeteneğini kullanacağı zamana saklamalısın.

Zyra’nın potansiyeli

Zyra koridor aşamasında ekstra hakimiyet kuran bir şampiyondur. Etrafa bıraktı tohumlar yardımıyla kontrolü maksimum seviyeye çıkarabilir. Çünkü tohumları bitkilere dönüştürerek hasar verebilecektir. Koridor aşamasında çok dikkatli olmalı ve elindeki yetenekleri hasar takasında kullanırken bitkileri hesaba katmayı unutmamalısın.

Zyra, 3. seviye ve 6. seviye olduğunda güç artışı yaşar. Çünkü bu seviyelerde ekstra yeteneklere kavuşmuş olur. Yapacağı hamlelerle bir anda hücuma geçebilir veya senin tarafından yapılacak hamleler karşısında aniden geri çıkabilecektir. Zyra karşısında oynayabilmek bu nedenle ekstra dikkat gerektiren bir iştir. Saniyelik bir dikkatsizlik bile avantajı kaybetmene neden olabilir.

Zyra oyun ilerledikçe güçlenir çünkü temel eşyalarını tamamlamayı başaracak duruma gelir. Liandry’nin Eziyeti (Liandry’s Torment) ve Morellonomikon (Morellonomicon) eşyalarını tamamladığı zaman çok can yakmaya başlar. Bu eşyaları tamamladığı zaman alacağın hasarın haddi hesabı olmayacaktır. Dolayısıyla büyü direnci veren eşyalar almaya çalışmak iyi bir fikir olabilir.

Bu Zyra counter rehberi sayesinde onun karşısında doğru şampiyonu seçebilirsin. Zyra’nın karşısında counter pick (karşı seçim veya kontra seçim) olabilecek farklı şampiyon önerilerin varsa yorum yaparak bunları paylaşır mısın?

Yayım tarihi
Counter olarak sınıflandırılmış

Kaan Karadeniz tarafından

Bir oyuncu olarak League of Legends maceram 2. sezon öncesi dönemle başladı ve 5. sezon ile son buldu. O tarihten itibaren daha çok veriler, analizler, öne çıkanlar, değişik fikirler ve e-spor ile ilgileniyorum. Kısacası bir oyuncu olmaktan çok elde edindiğim birçok bilgiyi paylaşan biriyim.

Yorum Yap